Sabahattin Ali - Kuyucaklı Yusuf - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Sabahattin Ali – Kuyucaklı Yusuf

Sabahattin Ali – Kuyucaklı Yusuf

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2015
Eklenme: Ocak 15th, 2024
Dil: Türkçe
Sayfa: 179
Yazar: Sabahattin Ali

16.528 Kişi Tarafından Görüldü

Sabahattin Ali Kuyucaklı Yusuf kitabında Kuyucak’ta doğmuş Yusuf’un hikayesi anlatılmaktadır. Bir gün Yusuf’un köyünü haydutlar basar ve bütün ailesini öldürür. Daha çocuk olan Yusuf bir anda kimsesiz kalmıştır. Bölgenin iyi kalpli kaymakamı sefil halde kalan Yusuf’a acır ve onu evlat edinir. Bu olaydan sonra ise Yusuf’a herkes Kuyucaklı Yusuf der. Kaymakam Yusuf’a babalık yapar. Kaymakamın Yusuf’tan biraz daha küçük Muazzez isimli bir kızı vardır. Muazzez ile Yusuf kardeş gibi büyümeye başlar. Aynı okula giderler. Yusuf çok zeki bir çocuktur. Ancak yaşadığı olumsuz olaylar onu dış dünyaya karşı sert ve acımasız yapar bu yüzden de okuyamaz.

Sabahattin Ali Kuyucaklı Yusuf isimli kitabında kaymakamın eşi Şahende Hanım, Yusuf’u hiç sevmez ve her fırsatta ona zarar verir. Yusuf büyür ve yetişkin biri olur. Bu arada da Muazzez’e aşık olur. Onu bütün kötülüklerden korumaya gayret eder. Şahende Hanıma ise hiç güvenmez. Yusuf ve Muazzez bir gün bayram yerine gider orada Şakir isimde biri Muazzez’e laf atıp sarkıntılık yapmaya kalkar. Yusuf, Şakir’i döver. Şakir ise bunu hiç unutmaz. Çok zengin olan Muazzez’i elde etmeyi kafasına koymuştur. Bir plan yapar. Muazzez’in babasıyla kumar oynar ve onu borca sokar. Borcu karşılığında ise Muazzez’i ister. Kaymakam da mecburen kabul eder.

Sabahattin Ali Kuyucaklı Yusuf kitabında Yusuf, bakkaldan Kaymakam’ın borçlandığı parayı alarak Şakir’e verir ancak bu kez de Muazzez bakkalla evlenmek zorunda kalır. Düğün günü Şakir, bakkalı öldürür. Bir şekilde ceza almaktan da kurtulur ve Muazzez’i ister. Yusuf ile Muazzez’in macerası burada bitmez. Başlarına bir sürü olay gelir. Kuyucaklı Yusuf, Sabahattin Ali’nin en bilinen ve önemli eserlerinden biri olarak Türk Edebiyatı’nda yer almaktadır.

“Çok güzel bir kitap Sebahattin ALİ’NİN diğer kitapları gibi akıcı ve mükemmel bir anlatım, güzel bir konuya sahip, kitap sevenler mutlaka okumalı.”

“Kitap güzel bir kitap ama bir kürk mantolu madonna değil yeterince iyi olmadığı düşünüyorum ama tabi ki sabahattin ali olduğu için okunması gereken de bir kitap”

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.