Patasana - Ahmet Ümit - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Patasana – Ahmet Ümit

Patasana – Ahmet Ümit

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2016
Eklenme: Ekim 16th, 2016
Dil: Türkçe
Sayfa: 520
Yazar: Patasana - Ahmet Ümit

4.324 Kişi Tarafından Görüldü

Kitap Özeti,

Patasana eserinde 7 kişilik bir arkeolog grubunun azı için Antep’e gitmesini ve bu çevrede meydana gelen gizemli cinayetleri konu almaktadır. Gruba Esra başkanlık etmektedir. Grubun diğer üyeleri ise, Timothy, Bernd, Teoman, Kemal, Murat ve Elif’tir. Bu ekip Antep’te yaptıkları kazı çalışmalarında Patasana’nın tabletlerini bulurlar. Bu tabletler Patasana’nın yaşam hikayesini anlatmaktadır ve dünyanın da en eski yazılı kaynaklarıdır. Patasana ise Hitit döneminde yaşamış olan saray baş yazmanıdır.

Tabletlerin bulunduğu alan köylülerin yatır olduğuna inandığı Kara Kabir adlı mekanın sadece 20 metre ilerisindedir. Bu sebeple köy halkı bu durumdan rahatsız olur. Köylüler Hacı Settar isiimli kişinin de cami minaresinden öldürülüp atılmasını da Kara Kabir’in rahatsız edilmesinden dolayı olduğunu düşünürler. Esra katili bulmak ister ve Yüzbaşı Eşref onlara yardım eder. Bu sırada Esra ile Eşref arasında duygusal bir yaklaşım olur.

Hikayede Gerçekleşen Diğer Cinayetler

Bu bölgede meydana gelen diğer cinayet Cemşit Ağa’nın kafasının kesilerek kucağına oturtulmasıdır. Kazı ekibi bu olayın karşısında şaşkına dönmüştür. Köylüler bu cinayeti de Kara Kabir’e yormasın diye kazı ekibi katili aramaya başlar.

Bir akşam yemeği sırasında kazı ekibinden Elif’in ayağını akrep sokar. Hastaneye giderler ve hastanede David onlara çok yardımcı olur. David Esra’yı yanına çağırarak bundan 78 yıl öncesinde bu cinayetlere benze cinayetlerin olduğunu babasının hatırladığını söyler. Bu cinayetler dışında bakırcı Gabo’nun da dükkânındaki kirişlerden birine asıldığını söyler. Bu duruma oldukça şaşıran Esra katilin bu cinayetleri 78 yıl öncenin intikamını almak için yapığını düşünür. İşlenen diğer cinayet ise bakırcı ustasının oğlunun asılmasıdır.

Bu olaydan sonra Esra’nın tahminleri kesinleşir. Fakat Patana’nın tabletlerinin dünyaya basın toplantısında duyurulmasına çok az kalmıştır. Bu sebeple bunun üzerinde fazla durulmaz. Toplantının olacağı sabah erkenden kalkıp Antep’e gitmeyi planlarlar. Ancak Kemal kayıptır. Herkes Kemal’in Elif’le arasının iyi olmadığından dolayı uzaklaşmak istediğini düşünür. Yüzbaşı Eşref üzgün bir şekilde gelerek Kemal’in ölü bulunduğunu söyler. Bu duruma herke üzülmüştür ve Esra üzüntüden ne yaptığını bilmeyerek, akşam Bernd’in Kemal’le tartışmasından dolayı onu suçlar. Durum böyle olsa da toplantıya gidilir. Basın toplantısında katil açığa çıkar ve hikaye sona erer. Kitap okuyucuyu şaşırtmayı başaran ve betimlemeler açısından son derce zengindir.

 Kitap Yorumları Şu Şekilde,

“Biri geçmişte diğeri günümüzde ilerleyen 2 hikaye paralel ilerliyor. Kesinlikle okunması tavsiye olunur.”

“Çok ilginç hikayeler barındırıyor. Okumayan çok şey kaçırır.”

“Ahmet Ümit’in tarzını seviyorsanız okumalısınız.”

Ayrıca PdfKitap.net Üzerinden 1984 – George Orwell Kitabına da Ulaşabilirsiniz.

Pdf Polisiye roman, Pdf suç kitapları, Roman e-kitap

“Patasana – Ahmet Ümit” için 1 Yorum

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.