"devlet memuru"nun trajikomik hikâyesi anlatılıyor

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Palto – Nikolay Vasilyeviç Gogol

Palto – Nikolay Vasilyeviç Gogol

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Temmuz 2017
Eklenme: Haziran 20th, 2018
Dil: Türkce
Sayfa: 72
Yazar: Nikolay Vasilyeviç Gogol

12.315 Kişi Tarafından Görüldü

Palto; Tek tipleşmeye ve bireyselliği yok etmeye çanak tutan toplum hepimizi birbirimize benzeyen insanlar olmaya zorluyor.

Toplumumuzda silik yakıştırması yapılan, para sıkıntısı çeken, işini kaybetmekten korkan, çevrelerindeki kişiler tarafından aşağılanan ya da görmezden gelinen insanların yaşadıkları trajedileri konu alan bir eser.

Hikayemiz insanlar tarafından küçümsenip alaya alınan alt sınıf bir katibin yeni bir palto sahibi olma isteğiyle başlar ama, işler ne yazık ki beklendiği gibi gitmez.

Yüzüne bakınca kaleminin ucundan hangi harfin dökülmekte olduğu kolayca anlaşılırdı.

Kara kışın soğuğundan korunmak için bir paltoya ihtiyaç duyan Akakiyeviç’in, bu paltoyu güç bela edinmesiyle birlikte bütün hayatı altüst olur, komik olan yerini trajik olana bırakır.Gogol benim için.

Tabiri caizse gerçekten ” Yaşamın bayağılıklarının usta bir ressamı”
Palto da bu yaşamın bayağılıklarının trajik olan yanlarını ele almış.

Akakiy Akakiyeviç, hor görülen, kişiliği ayaklar altına alınan silik bir karakter.Yüksek kısıma hitap eden edebiyattan, halk arasına kayan bir yazın tarzı öncüsü.

Silik, bastırılmış, susturulmuş karakterlerin, yüksek mevkii ve dominant insanların altında kalması. Bütün bunlara ithaf edilen güzel bir eser.Palto’nun çok farklı iki edebi ekolün birlikte ama bambaşka nedenlerle önemsediği bir kitap olduğuna dikkat çekmek gerekir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.