Mısır'ın Ölüler Kitabı - Albert Champdor - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Mısır’ın Ölüler Kitabı – Albert Champdor

Mısır’ın Ölüler Kitabı – Albert Champdor

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2006
Eklenme: Ağustos 29th, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 153
Yazar: Albert Champdor

1.484 Kişi Tarafından Görüldü

Eşi görülmemiş bir uygarlığın varlığını tanımak, Nil kıyısındaki hayatın çok kısa ve özellikle değersiz olduğuna inanan Mısırlıların bu büyük uygarlığının ölüm ve ötesine ilişkin anlayışını öğrenmek isteyenler için vazgeçilmez olan bu eserin ilk sayfasının açılmasıyla birlikte “insanların , tanrıların ve ölülerin tarihi başlar.

Eski uygarlıklara, bizimle hiçbir ilişkisi kalmamış gibi görünen bir halkın yaşayış ve düşünüş biçimlerinden bize kalan izlere yanaşmak zordur; ama yararsız değil…

Bu geçmiş uygarlıkların verilerine bakarken iki çeşit ön yargı ile karşı karşıya bulunuruz: Birincisi «bilimsel» dediğimiz yaklaşım türü.Bilmeyiz ki yorumlarımız, içinde yaşadığımız dönemin geçer akçesi olan bir «değer yargıları sistemi »nin prizması ardından, asıl gerçeğe bakıldığında «bize göre» bir görüntü elde etmekten ileri gitmemektedir.

İkincisi, bir tür o kült, gizemci yaklaşımdır ki «ne varsa eskide var» biçiminde bir zihni faaliyete yol açmaktadır. Kuşku yok ki insanlığın bir şuur-altı birikimi geçmiş deneyimlerin izlerini taşımaktadır.

İnsanlık bir bütündür. Bir evrim sürecini hep birlikte yaşamaktadır. Bu süreci incelerken, dönemleri pafta pafta ayırarak bir biriyle hiç ilgisi olmadığı sanılan adaları keşfe çalışmak bizi yanılgıya sürükler.

O halde ne yapmalı?

Sırf eleştirileri getirmek bize faydalı olan ipin ucunu yakalayıp,izlemeye yetmez. Eski uygarlıkların bize yansımış izleri varsa bu, bize bir bildiri, bu günkü yaşamımızla özleştirmemiz gereken bir bilgi yüküdür.Eski Mısır, Bâbil vb. uygarlıklarla birlikte, Batı uygarlığı dediğimiz bir sürecin başlangıcıdır.

Elinizdeki özet yapıt, bir sürü alışılmamış sözcük, tanrı adı ve ilk bakışta saçma görünen imajlarla doludur. Ancak, şurasını unutmamak gerekir ki M.Ö. 3000 yıl süren bir uygarlık odağı olarak ortaya çıkan bir dünya parçasının bu verilerini bir çırpıda«Vah zavallı putperestler!» veya «niçin ölüm karşısında bu kadar ilgi ve zahmet?» biçiminde bön yorumlarla geçiştiremeyiz.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.