Oblomov - İvan Gonçarov - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Oblomov – İvan Gonçarov

Oblomov – İvan Gonçarov

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2019
Eklenme: Ocak 15th, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 617
Yazar: İvan Gonçarov

6.617 Kişi Tarafından Görüldü

Tembelliği bir sanat haline getiren Oblomov, Rus romanında “lüzumsuz adam” tiplemesinin ölümsüz örneklerinden biridir.


Orta yaşlı toprak sahibi Oblomov işinden ayrılmış, tüm arkadaşlarını etrafından uzaklaştırmış, borca batmış ve tüm dünyevi işlerini yatağından görmeye başlamıştır. Her bir köşesi dökülmekte olan dairesinde kendisi kadar tembel uşağıyla birlikte kayıtsızlık içinde yaşayan bu miskin asilzade, değişime ayak direyerek işlevsizleşmiş bir sınıfın timsalidir.

Rus toplumuna özgü bu tipleme Gonçarov’un kaleminden çıktığı günden beri toplumun içine karışmış, “Oblomovluk” sözcüğünü günlük dile kazandırmıştır. Oblomov, 19. yüzyıl sonunda bu açmaza giren toprak sahiplerinin güldürüsü olmakla kalmıyor, aynı zamanda mevcut sosyal düzenin acayipliklerini ve adaletsizliğini de ciddiyetle –ama tatlı bir dille– eleştiriyor.


“Oblomov’u dehşet içerisinde, tekrar ve tekrar okuyorum.”
LEV TOLSTOY

Oblomov romanı Rus yazar İvan Gonçarov tarafından yazılmıştır. İvan Gonçarov’un Oblomov romanı 1859 yılında yayımlanmıştır.

İvan Gonçarov’un Oblomov romanı Rus edebiyatının önemli eserleri arasındadır.

Oblomov romanının sayfa sayısının çok olması haliyle okuyucunun gözünü korkutuyor fakat kitabı okumaya başlayanlar kitabın sonuna gelince her iyi bir kitabın sonuna gelince bitmesini istemediğiniz o his ortaya çıkıyor ve kitap ın hiç bitmemesini istiyorsunuz.

Kitabın kısa Özeti

Romanının baş kahramanı Ilya Ilyich Oblomov adında bir Rus soylusudur. Oblomov 19. yüzyıl Rusya’sında soylu bir ailenin oğludur.

Oblomov, miskin ve aşırı tembel biridir. Oblomov, yeni projeler üzerine düşünür fakat Oblomov o kadar tembeldir ki bu projelerin hiç birini hayata geçiremez. Oblomov sürekli yeni kararlar alır fakat o kadar tembel bir karakterdir ki Oblomov, sürekli bu kararlarını uygulamaya geçiremez.

Oblomov’un maddi durumu giderek kötüleşmeye başlar.

Oblomov’un en ayırt edici özelliği ise tembellikten dolayı hiç bir şey yapmak istemesidir. Oblomov, o kadar tembeldir ki hiçbir şey yapmayan bu karakter tembellik ile birlikte anılmaktadır.

Buna karşılık olarak roman kahramanlarından olan Oblomov’un arkadaşı Andrey Stoltz ise disiplinli ve çalışkan biridir. Oblomov’un yakın arkadaşı Stoltz, onu bu durumdan kurtarmak için uğraşır. Fakat Oblomov’un isteksizliği, tembelliği yüzünden Oblomov’u durumundan kurtaramaz.

Oblomov, Olga’ya aşık olur. Oblomov, sadece iş hayatından, kendi yaşantısında değil ayrıca aşkta da tembel biridir. Oblomov ile Olga nişanlanır fakat Oblomov’un bu tembelliği hayata bakışı yüzünden, Oblomov’un cesaretsizliği yüzünden evlenemezler.

Oblomov’un Olga’ya olan aşkı bile Oblomov’u değiştirmeye yetmez.

Oblomov’dan ayrılan Olga, Oblomov’un arkadaşı Andrey Stoltz ile evlenir.

“Oblomov – İvan Gonçarov” için 1 Yorum

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.