Nefesi Tutku Olan Kadın-Afife Jale - Osman Balcıgil - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Nefesi Tutku Olan Kadın-Afife Jale – Osman Balcıgil

Nefesi Tutku Olan Kadın-Afife Jale – Osman Balcıgil

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2018
Eklenme: Eylül 13th, 2018
Dil: Türkiye
Sayfa: 488
Yazar: Osman Balcıgil

5.088 Kişi Tarafından Görüldü

Osmanlı’nın ilk Müslüman kadın oyuncusuydu Afife Jale. Babasından Şeyhülislam’a, Dahiliye Nazırı’ndan Şehremini’ne kadar kimler uğraşmadı ki onunla, yılmadı.

 

Teyzesinin oğlu çok âşıktı güzel kıza. O da seviyordu dünya yakışıklısı delikanlıyı. Aralarına önce sahne, sonra Afife’nin “beyninde taşıdığı hançer” girdi.

 

“Bir Bahar Akşamı” ikinci aşkı Selahattin’e (Pınar) rastladı Afife.

 

Paşa dedesinin de tutkusu olan tiyatroya beşikten mezara ve ölümüne bağlı kaldı Afife. Son nefesini Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde verirken, “gözlere yıldız tozu serpmeyi” sürdürüyordu kuşkusuz.

 

İlk Müslüman kadın tiyatrocu olarak bildiğimiz ve bildiklerimiz çoğunlukla bundan öteye gitmeyen Afife Jale’nin gerçekten nefesi tutku olan bir kadın olduğunu okudum.

 

Tutkusunun peşinde gitmek uğruna hayatını nasıl mahvettiğini, kısacık yaşamına süren 2 aşkını neden doyasıya yaşayamadığını, tiyatro aşkı uğruna dinini, milliyetini nasıl hiçe saydığını okudum. Birçoğunu dillerimizde olan şahane Türk sanat müziği bestelerinin eski eşi tarafından kendisi için yazıldığını öğrendim.

 

Unutulduğunu düşündüğü zamanlarda ilk Müslüman kadın tiyatro oyuncusu olmakla avunduğunu, ve onu avutan unutulmanın ötesinde unutmak için hayatını karartan başka bir şeyin daha olduğunu hüzünle öğrendim..Evet hüzünlü, bedbaht, talihsiz bir kadının hayatının sona erişini gözyaşları içinde okudum. Etkisinden kurtulamayacağım, unutulmaz bir roman olmuş……

“Nefesi Tutku Olan Kadın-Afife Jale – Osman Balcıgil” için 1 Yorum

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.