Mekke'ye Giden Yol - Muhammed Esed - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Mekke’ye Giden Yol – Muhammed Esed

Mekke’ye Giden Yol – Muhammed Esed

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2018
Eklenme: Şubat 13th, 2022
Dil: Türkiye
Sayfa: 439
Yazar: Muhammed Esed

723 Kişi Tarafından Görüldü

Kitap hakkında: Mekke’ye Giden Yol şimdi şaşırtıcı bir şekilde az biliniyor, ancak yirminci yüzyılın en büyük manevi dönüşüm hesaplarından biri olmaya devam ediyor. 

Hiçbir şekilde Esad’ın hayatının tam bir hikayesi değil, sadece genç bir adam olarak Arabistan’da geçirdiği yılları ve özellikle 1932 yazında Mekke’ye 23 günlük bir yolculuğu kapsar. Yol boyunca bir seyahat günlüğü veya hatıradan çok daha fazlası. Esad, İslam’a olan ilk ilgisinin ve inançla son evliliğinin hikayesini anlatıyor.

Libya bağımsızlık mücadelesine katılan ve Pakistan’ın Birleşmiş Milletler’deki delegesi görevine getirilen Yahudi asıllı Avusturyalı gazeteci ve yazar Muhammed Esed, batılı dostlarının ısrarı üzerine bütün hayatını dolduran bu eşsiz macerayı yazmak için B.M.’deki görevinden istifa etti ve dünyanın belli başlı dillerine çevrilen bu kitabı yazdı. Mekke’ye Giden Yol, İslam dünyasının iç yüzünü, canlı gerçeğini ve batıya karşı direniş destanının anlatan üstün bir belgesel olmak yanında eşsiz bir edebi metindir.

Leopold Weiss, Avrupa’da Madam Gorki ile görüşme fırsatını ele geçirip gazetecilik mesleğine atıldığı ve Ortadoğu’ya gazeteci olarak gönderildiği zaman, bundan sonra hayatını İslâm dünyasında ve Müslümanlar arasında geçireceğini hayal bile etmemişti. Ama kısa zamanda Müslümanların yaşayış tarzı, Batılılardan çok farklı kültürleri ve dünya görüşleri onu bu dünyayı daha yakından tanımaya zorladı. At ve deve sırtında, Mısır’dan Afganistan’a, Yemen’den Rusya’ya kadar uzanan uçsuz bucaksız coğrafyayı 30 sene boyunca gezdi.

Özet

Libya bağımsızlık mücadelesine katılan ve Pakistan’ın Birleşmiş Milletler’deki delegesi görevine getirilen Yahudi asıllı Avusturyalı gazeteci ve yazar Muhammed Esed, Batılı dostlarının ısrarı üzerine bütün hayatını dolduran bu eşsiz macerayı yazmak için B.M.’deki görevinden istifa etti ve dünyanın belli başlı dillerine çevrilen bu kitabı yazdı. “Mekke’ye Giden Yol”, İslâm dünyasının iç yüzünü, canlı gerçeğini ve Batı’ya karşı direniş destanını anlatan üstün bir belgesel olmak yanında eşsiz bir edebî metindir de.

Avusturyalı Musevi asıllı Leopold Weiss’ in gazeteci olarak çıktığı doğu seyahatinde gezip gördüğü ve yakından tanıma imkanı bulduğu İslâm aleminde yaşadıkları…

Titizlikle araştırıp serüvenlerini anlattığı ve hidayete erip Muhammed Esed ismini alışı…

İslâmiyet’ i keşfeden Avrupalı yazarın Müslümanların yaşayışında karşılaştığı ayrı dünya görüşü ve makine medeniyeti diyebileceğimiz batı dünyasına karşı bu insanların imanlı hayat tarzları karşısında büyülenişinin romanı…

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.