Küçük Prens - Antoine De Saint-Exupéry - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Küçük Prens – Antoine De Saint-Exupéry

Küçük Prens – Antoine De Saint-Exupéry

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Ocak 2015
Eklenme: Ağustos 26th, 2018
Dil: Türkçe
Sayfa: 112
Yazar: Antoine De Saint-Exupéry

3.089 Kişi Tarafından Görüldü

“Hoşça git,” dedi tilki. “Vereceğim sır çok basit: İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir. Gerçeğin mayası gözle görülmez.” Küçük Prens unutmamak için tekrarladı: “Gerçeğin mayası gözle görülmez.”

Israrla çocuk kitaplarıyla aynı rafa konulsa da her insanın hayatının farklı dönemlerinde mutlaka okuması gereken bir kitaptır. Yazar, Fransız bir savaş pilotu olan Antoine de Saint-Exupéry’dir. Yazar bu kitabı İkinci Dünya Savaşının ortalarında yazmıştır. Savaş sırasında da uçağı düşürülerek ölmüştür. Kitabı başlatan olay; Sahra Çölü’ne düşen pilotun, Küçük Prens’le karşılaşmasıdır. Küçük Prens’in gezegeninden ayrılıp, gördüğü altı ayrı gezegende ki tipik yetişkin yaşam biçimlerinin eleştirisi yapılır. Kralın gezegeni otorite tutkusunu; sanatçının gezegeni, kendini beğenmişliği ve sanatçının toplumla yitirmiş olduğu iletişimsizliği; sarhoşun gezegeni, umutsuzluk ve buna dayanan unutma isteğini; işadamının yaşadığı gezegen, amaçsız sahip olma tutkusunu; fenercinin gezegeni sorgulamaksızın yerine getirilen görev duygusunu; coğrafyacının gezegeni ise bilimi kimin için yaptığını unutan bilim adamını ve bilim anlayışını sembolize eder.

Kitabı anlamak kolaydır. İnsan, çocukluğundan parçalar taşıyor; çocukluğun nasıl bir şey olduğunu biliyor ise. Yoksa okuduklarını anlamlandıramaz insan. B612 gezegeninden gelip bize dünyanın aslında nasıl bir yer olduğunu anlatan bu sevimli dost, eminim her okuyana çok farklı şeyler katmıştır. Mesela büyüklere… Büyüklerin çocukları anlamak konusunda ne kadar yeteneksiz olduğunun bir kanıtıdır bu kitap. “Büyükler hiçbir şeyi kendi kendilerine anlayamazlar. Onlara durmadan her şeyi anlatmak da çocuklar için yorucudur.” Diyerek durumu açıklamıştır Küçük Prens.

Yazar altı yaşında çizdiği ilk resmi büyüklere sorduğunda beklemediği yanıtlar alır. Sahi! Sizce o resimdeki şey ne?

Eğer hayal gücünüz ölmediyse ya da hala büyümediyseniz siz de benim gibi o resimde, fil yutmuş bir boa yılanı görüyor olacaksınız.

Küçük Prens, bize sahip olduğumuz şeylerin çok özel olduğunu anlatır. Onun gezegeninde ki tek çocuk, prens. Tek gül de eşsizdir.

güzelsiniz ama boşsunuz, diye ekledi. Kimse sizin için canını vermez. Buradan geçen herhangi bir yolcu benim gülümün size benzediğini sansa bile, o tek başına topunuzdan önemlidir. Çünkü üstünü fanusla örttüğüm odur, rüzgârdan koruduğum odur, kelebek olsunlar diye bıraktığımız bir kaç tanenin dışında bütün tırtılları uğruna öldürdüğüm odur. Yakınmasına, böbürlenmesine, hatta susmasına kulak verdiğim odur. Çünkü benim gülümdür 

Bu kitapta mutluluğun ve sevmenin birçok sebebi vardır. Ve insanlara öğretilir.

aynı saatte gelmen daha iyi olur,” dedi tilki. “Örneğin sen öğleden sonra dörtte geleceksen, ben saat üçte mutlu olmaya başlarım. Mutluluğum her dakika artar. Saat dörtte artık sevinçten ve meraktan deli gibi olurum…’

“Bir yıldızda yaşayan bir çiçeği seviyorsanız, geceleyin yıldızlara bakmak hoştur. Ve geceleri gökyüzüne bakarsın. Her şeyin çok küçük olduğu gezegenimi gösteremem sana. Belki böylesi daha iyidir. Yıldızım senin için herhangi bir yıldız olsun. Böylece gökyüzündeki bütün yıldızlara bakmayı seveceksin.”

Her insan, her yaşta farklı değerlendirir bu kitabı. Belki de onu bu kadar özel yapan şey budur. Size aktardıklarım da benim bu kitaptan kazandıklarımdır zaten.

“Asteroid B612’nin ünü açısından mutluluk verici bir şekilde, bir Türk diktatörü, halkına, Avrupalı gibi giyinmeyi emrederek, aksine davrananlara ölüm cezası verileceğini duyurdu. Astronom, 1920 yılında keşfini bu kez çok şık bir kıyafet içinde yeniden sergiledi. Ve bu kez bütün dünya onu dinledi.”

Ve son olarak kitaba gölge düşüren bu paragraftan bahsetmek isterim. Bu paragraf sebebiyle eser yeri gelmiş 100 temel eser arasından çıkarılmış, yeri gelmiş ülkemizde sansürlenmiştir. İşte bu kısım kitabın size öğrettikleriyle ilgilidir. Olaya Atatürk’e ya da Avrupalılara eleştiri olarak bakabilirsiniz. Hiç bir zaman netleşmeyecek olan bu konu size kalmıştır. Zaten ne demiş Küçük Prens: “Gerçeğin mayası gözle görünmez.”

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.