Kral Odisseues'un Serüvenleri Çocuklar için - Homeros - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Kral Odisseues’un Serüvenleri Çocuklar için – Homeros

Kral Odisseues’un Serüvenleri Çocuklar için – Homeros

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2016
Eklenme: Ocak 17th, 2024
Dil: Türkçe
Sayfa: 75
Yazar: Homeros

1.461 Kişi Tarafından Görüldü

Kral Odisseues’un Serüvenleri Çocuklar için – Homeros,Egeli büyük ozan Homeros´un iki büyük destanından biri olan İlyada, bir olayın, Troya Savaşı´nın destanıydı; Odisseia ise bir kişinin, Kral Odisseus´un destanıdır. Troya Savaşı biteli on yıla yaklaştığı halde İthaka Kralı Odisseus, yurduna dönememiştir.

Çünkü yıllardır bir adada tutukludur. Tanrılar, sonunda, yurduna dönmesine izin verirler. Odisseia destanı, Kral Odisseus´un on iki gemisi ve adamlarıyla ülkesine gitmek için yola çıkışıyla başlar. Ancak, yurduna dönmek, sevgili karısına ve oğluna kavuşmak isteyen Odisseus´un karşısına sayısız engel çıkar.

Yıllarca denizlerde sürünüp binbir tehlikeyi savuşturduktan sonra sevdiklerine kavuşur. Odisseia destanı, insanoğlunun iyiliğe, güzelliğe ulaşmak için gösterdiği çabaların bir simgesidir.

Bu güzel destanı, tüm insanlığa armağan eden Homeros, günümüzden üç bin yıl kadar önce yaşamış Egeli, bizden bir ozan. Destanın ilk bölümü olan Ilyada da amansız bir savaşı anlatırken, insanoğlunun yüce barışçıllığını dile getiren Homeros, Odisseya da, tek bir kişinin destanını söylüyor:

Troya Savaşı bittikten sonra yurduna dönmek isteyen Ithaka Kralı Odisseus’un destanını. Karısı Penelope nin, oğlu Telemakos’un özlemiyle yanıp tutuşan Odisseıts’un, karşısına dikilen bin bir güçlüğe karşın yurduna ulaşmak için verdiği akıllıca ve yiğitçe çaba, insanoğlunun dünya kuruldu kurulalı doğaya ve her türlü zorluğa karşı verdiği savaşımın bir simgesidir belki de.

Düş ile gerçeğin birbirinden ayrılmadığı, yüzyıllar öncesinin bu masalsı dünyasında Ödisseus’un başından geçen soluk kesici serüvenler, iyiliğe, güzelliğe erişme çabamızda hepimizin başından geçen serüvenler değil mi biraz da?

Gerçekte on iki bin dizeden oluşan bu koca destanı, burada çocuklar için uyarlanmış, yalınlaştırılmış biçimiyle sunuyoruz.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.