Kozmik Kahkaha (Psikanalitik Öyküler 1) - Vamık Volkan - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Kozmik Kahkaha (Psikanalitik Öyküler 1) – Vamık Volkan

Kozmik Kahkaha (Psikanalitik Öyküler 1) – Vamık Volkan

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Ekim 2018
Eklenme: Temmuz 15th, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 163
Yazar: Vamık Volkan

2.073 Kişi Tarafından Görüldü

Kozmik Kahkaha ile başlayan olgu öyküleri dizisi, hem sıradan okura hem psikanaliz öğrencilerine sesleniyor. Bu olgu öyküleri dizisi ile, psikanalitik tedavi süreci, psikiyatri dışındaki insanlar tarafından da anlaşılıp değerlendirilebilecek.

Olabildiğince teknik jargondan uzak durularak yazılan öyküler, sürükleyici ve etkileyici.

Kozmik Kahkaha’da, çocukluğunda geçirdiği örseleyici deneyimlerin izleriyle başa çıkmaya çalışan Jane’in öyküsünü bulacaksınız.

Kitap, bu izleri yaşamından silerek ”büyümeye” çalışan Jane’in uzun ve zahmetli psikanaliz yolculuğunun; cinselliğe, hayata, aşka, kendisi ve başka insanlarla ilişkilerine bakışını değiştirmesinin, hayatı ”yük” olmaktan çıkarıp yaşamaya değer kılmasının öyküsü…

Psikanalizin Türkiye’ye gelişi Türkiye Cumhuriyeti ’nin 1923’ te kurulmasından yaklaşık on yıl sonraya rastlar.

Adolf Hitler’ in ideolojilerinden kaçan çok sayıda Alman ve başka milletlerden Musevi sığınmacı, 1930’ ların sonlarında Türkiye’ye göç etmişti.

Bunlar arasında akademisyenler, sanatçılar ve çok genç bir psikanalist olan Edith Weigert de vardı.

Edith Weigert’ in kendisi Musevi değildi ama, Cenevre’deki Uluslararası Çalışma Örgütü’nde Almanya’yı temsil etmiş olan Musevi profesör Oscar Weigert ile evliydi.

Türkiye’ye kaçtıktan sonra Oscar Weigert Türkiye’de emek reformları yapılması ve ülkenin neredeyse dere beylik denebilecek durumda olan çalışma ve sosyal güvenlik sisteminin yirminci yüzyıla taşınması için modem Türkiye’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Kemal Atatürk ile birlikte çalışmıştı. Bu arada Edith Weigert’e resmi izin verilmişti:

Türkiye’de psikanaliz uygulamasını başlatmak üzere.Ölümüne kadar meslek hayatının büyük kısmını ABD’nin başkentindeki Washington Psikanaliz Enstitüsü’ nde Eğitim ve Süpervizyon Analisti olarak yürüttüğü çalışmalarla geçirmiş olan Dr. Edith Weigert kariyerinin ilk yıllarında Ankara’da, çoğu Avrupa’daki Yahudi düşmanlığından kaçmış Musevilerden oluşan kişilerle çalışmıştı.

Ayrıca bir Türk hekimi olan Dr.îzzeddin’i de (daha sonraları da araştırmama karşın Dr. İzzeddin’in soy adını öğrenemedim) analizden geçirmişti.

Dr. İzzeddin, Sigmund Freud’un önemli eserlerinden bazılarının Türkçe’ye çevrilmesinde rol oynamıştır.

Bu eserler halk tarafından pek ilgi görmese de, Türk aydınlarının dikkatini çabucak çekmişlerdi. Bu aydınlardan bazıları sonraları Türkiye’nin liderleri oldular.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.