Kirli Ağustos - Edip Cansever - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Kirli Ağustos – Edip Cansever

Kirli Ağustos – Edip Cansever

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2022
Eklenme: Eylül 21st, 2022
Dil: Türkiye
Sayfa: 107
Yazar: Edip Cansever

763 Kişi Tarafından Görüldü

İlkel bir acı gibi

Düşüverdi ilk bakış gözlerinden

Kaskatı. Ve belirdi sanki yüzünde

Görünürdeki tek şey: daha sonra da olmak

Çıkardı birden şapkasını ve çıkardı şapkasını, şapkasını

Şapka mı, değil mi, bir şapka hayaleti mi belki

Bir bira içti ve vurup gitti kapıyı ardından

Yürüdü, geçti, kuru otlar

Yapraklar yakılan bir caddeyi.

Peki, ölen kimdi..

 

Edip Cansever

 

Edip Cansever Türk edebiyatına katkısı olmuş en çok beğenilen yazar ve şairler arasındadır. Özellikle Edip Cansever’in kitapları ve şiirleri günümüzde ilgi ile takip edilmektedir. Pek çok kitapçıda görebileceğiniz eserleri olan Edip Cansever oldukça iyi bir yazardır.

 

1928 doğumlu olan Türk şairdir. Yazmış olduğu eserlerle toplam 3 ödüle sahip yazardır. İkinci yeni edebi akımı ile eserlerini yazmıştır. Edip Cansever 8 Ağustos 1928 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Edip Cansever ilk şiirlerini ortaokuldayken yazmıştır.

 

Genç yaşlarında şiirle tanışan Edip Cansever, yazmış olduğu ilk şiiri 1944 yılında İstanbul adlı dergide yayınlandı. Lise eğitimini İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Erkek Lisesi’nden 1946 yılında mezun olmuştur. Edip Cansever lise eğitiminin ardından Yüksek Ticaret Okulu’na kaydoldu ve burada ticaretin ana hatlarını ve ticaretin ne olduğunu öğrendi. Eserlerinde genelde çevre insanlarını ve onların iç dünyasını yansıtıyordu.

 

Ticaretten ayrıldıktan sonra 1976 yılında sadece şiirle uğraştı. Sürekli şiir yazdı ve şiirleri de beğenilerek çeşitli dergilerde yayınlanmıştır. 1977 yılında yazmış olduğu şiirlerden ötürü TDK şiir ödülünü kazanmıştır. Yayınlanmış olan eserleri Gül Dönüyor Avucumda adlı eserinde toplamış ve derlemiştir.

 

1986 yılında Bodrum’a tatile giderken beyin kanaması geçirir.  28 Mayıs günü hayatını kaybeder.

 

Edip Cansever’in Kitapları

 

– Yerçekimli Karanfil  – Çağrılmayan Yakup  – Ben Ruhi Bey Nasılım  – Kirli Ağustos: Şiirler  – Gelmiş Bulundum – Sonrası Kalır: Bütün Şiirleri  – Şiiri Şiirle Ölçmek  – Öncesi De Kalır

 

Edip Cansever’in Şiirleri

 

– Yerçekimli Karanfil  – Adsız Bir Çiçek  – Aşklar İçinde  – Mendilimde Kan Sesleri  – Masa Da Masaymış Ha  – Uzak Yakınlık  – Bitti O Sevda  – Ay Kırmızı Aylar Kırmızı  – İçinden Doğru Sevdim Seni  – Belirsizlikler  – Adını Funda Oteli Koy  – Ben Bu Kadar Değilim  – Acaba  – Beyaz Atlar Sulara  – Belirsizlikler  – O Mavilik Derdi  – Bir Gün

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.