Kapıların Dışında - Wolfgang Borchert - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Kapıların Dışında – Wolfgang Borchert

Kapıların Dışında – Wolfgang Borchert

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2021
Eklenme: Kasım 8th, 2022
Dil: Türkçe
Sayfa: 120
Yazar: Wolfgang Borchert

1.255 Kişi Tarafından Görüldü

Kapıların Dışında, savaştan dönen Beckmann’ın hikâyesini anlatır. Ölülerin diyarından tesadüfen geri dönebilenlerden biridir o. Fakat ne eşi ne evi ne de ülkesi bıraktığı gibidir. Şimdi her yer enkaz, herkes kaypaktır ve Beckmann nihilist bir tavırla ölümü arzular.

 

İkinci Dünya Savaşı’nın toplumda yarattığı yıkıcı etkileri ele alan “yıkıntı edebiyatı”nın, HeInrIch Böll’le beraber en önemli temsilcilerinden biri olan Wolfgang Borchert, nasyonal sosyalizmin ahlaki ve fiziksel kurbanlarından biridir. Büyük yankı uyandıran Kapıların Dışında, yazarın tek oyunudur ve ölümünden bir gün sonra sahnelenmiştir.

 

Özet

 

Kapıların Dışında, savaş sonrasında Rusya’dan vatanına dönen, ancak eşini, evini, hayallerini ve inançlarını bıraktığı gibi bulamayan Beckmann isimli bir askerin umutsuzluğunu anlatır.

 

Kendini öldürmek için atladığı Elbe nehri bile onu kabul etmez ve kıyıya geri bırakır. Oyun, Beckmann’ın ölümü olarak yorumlanabilecek bir sonla biter.

 

Savaşın hemen ardından, hassas bir dönemde yayınlanan oyunda Borchert, “Hiçbir tiyatronun oynamak, hiçbir seyircinin izlemek istemediği oyun” alt başlığını kullanmıştır. Oyun tek perde ve beş sahneden oluşur.

 

Oyunda dışavurumcu bir tarz kullanılmıştır. Ayrıca seyircinin zihnini karıştırarak oyuna ilgisini sağlamak için yabancılaştırma gibi Brechtyen teknikler kullanılmıştır.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.