Kadın Düşmanı Sözlük - Agnes Michaux - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Kadın Düşmanı Sözlük – Agnes Michaux

Kadın Düşmanı Sözlük – Agnes Michaux

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2011
Eklenme: Ekim 22nd, 2020
Dil: Türkiye
Sayfa: 243
Yazar: Agnes Michaux

1.252 Kişi Tarafından Görüldü

Bir dilin bütün veya belli bir çağda kullanılmış kelime ve deyimlerini alfabe sırasına göre alarak tanımlarını yapan, açıklayan, başka dillerdeki karşılıklarını veren eser, lügattır.

Bunun yanına kadın ve düşmanı eklersek son bir kaç gündür beni üzen ve çok rahatsız eden bir kitapla karşılaşıyorsunuz. 

Kadın Düşmanı Sözlük benim görüşümce okunması rahatsız edici bir kitap, gerçekleri sorarsanız yayınlamak istemedim fakat yayınlanmış olması nedeniyle yayınladım.

Nedeni sosyal hakları savunan,insan haklarına saygı duyan avrupa’nın kendilerine önder olarak aldığı yazarlar,Düşünürler ve liderlerin sözleriyle düştüğü acizliği görünce, bize sosyal haklar ve demokrasi hakkında görüş veren ülkelerin “Geçmişi nedir ki geleceği o olsun denecek” bir durumu göstermek için örnek kitaplardan birisi.

Kadın Düşmanı Sözkük Kitabı Arka kapak Tanıtımı

Ne midir, Kadın Düşmanı Sözlük? “Aşk”tan “zina”ya, “evde kalmış kadın”dan “turşu”ya kadar uzanan geniş bir yelpazede, kadınlarla ilgili çeşitli kavramların eğlenceli ama yer yer de sinir bozucu ve kırıcı, hatta isyan ettirici tanımlarını içeren bir sözlük…

Gülünç ön yargıları yansıtan bu özlü sözlerin, ince kelime oyunlarının yazarları mı? Kimler yok ki aralarında: Euripides, Voltaire, Sartre, Freud, Proudhon ya da Nietzsche gibi kalburüstü düşünürler; Baudelaire, Hugo, Proust, Goethe ya da Faulkner gibi ünlü yazarlar; Napoléon, Woody Allen, Aziz Paulus ya da Ayetullah Muntazeri gibi beklenmedik isimler; hatta kadınlar; Marie Antoinette, Madonna ya da Kraliçe Victoria gibi…

Bu sözlükte derlenen kadın düşmanı zırvaları yumurtlayanlar cahil, ilkel, kaba, maço, sıradan erkekler değil de, tarihte iz bırakmış, hatta hepimizi büyüleyen önemli edebi yapıtlar vermiş, başka haklı davaların savunuculuğunu yapmış, üst düzey eğitimli, akıllı, sözde kıvrak zekalı insanlar olduğunda, sadece gülüp geçmek kolay değil elbette.

Agnès Michaux’nun derlediği Kadın Düşmanı Sözlük, birçoğumuzun ezberini bozarak kadın düşmanlığı konusuna daha farklı bir açıdan bakmamızı sağlayacak trajikomik bir araç…

Affet beni, anne! (Agnes Michaux)

Evet, affet beni anne . . . Biliyorum ki sen başta olmak üzere binlerce kadın, bu kitabı görür görmez beni ihanetle suçlayacak. Daha şimdiden, sizin gibi bir kadın olduğum halde, bu tür ateşli bir anti-feminist bildiri yayımlamaya cür’et ettiğim için beni “davaya” ihanet etmekle suçladığınızı duyar gibiyim.

Ihanet ne kelime? Vahşi bir saldırı ! Savaş ilanı! Gözü kapalı bombalama eylemi ! İnsanlık suçu!

Ne yapalım, sorumluluktan kaçacak halim yok . . .

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.