İslam'ın Erken Döneminde Kapitalizmin Doğuşu - Benedikt Koehler - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

İslam’ın Erken Döneminde Kapitalizmin Doğuşu – Benedikt Koehler

İslam’ın Erken Döneminde Kapitalizmin Doğuşu – Benedikt Koehler

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2016
Eklenme: Temmuz 28th, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 353
Yazar: Benedikt Koehler

842 Kişi Tarafından Görüldü

Bu kitap orijinal bir tez ortaya atıyor: Kapitalizm, sanıldığı gibi önce Ortaçağ’ın sonlarında İtalya şehirlerinde değil 6. Ve 7. Yüzyıllarda Arabistan şehirlerinde ortaya çıktı. İlk Müslümanlar, bugün çok fazla anlaşılmış olmasa da ekonomik düşüncenin tarihine çığır açıcı katkılarda bulundular.

İslam, bir iş adamı tarafından tebliğ edilen tek dindir. Hz. Muhammed, ticaretle uğraşan şehirli ve elit bir aileden geliyordu. İslam mesajını getirmesinden önce ataları gibi başarılı bir iş adamıydı. Mesleğini risaletinden sonra da sürdürdü. Bu nedenle olmalı ki yeni din ticaret, tüketicinin korunması, iş ahlâkı ve mülkiyet hakkı konularında birçadequate şey söylüyordu.

İlahî mesajın etkileyiciliği ile ilk Müslümanların ticarî dehasının birleşmesi, İslam’ın hızlıca yayılmasını ve bu arada onların ekonomik deneyimlerinin Avrupa’ya geçişini sağladı.

Benedikt Koehler, bu kitapta İslamî kurumların ve ticarî uygulamaların Venedik ve Cenova’ya nasıl taşındığını ve buralarda nasıl yeniden şekillendiğini anlatmaktadır. Bu finansal yenilikler ortaklığın icadı, işletme yönetimi teknikleri, ticarî aritmetik ve parasal düzenlemeler gibi piyasa mekanizmalarını ihtiva ediyordu.

Avrupa’yı etkileyen başka İslam kurumları da vardı: İslam vakıfları, şirketlere ve yüksek öğretim kurumlarına ilham verdi. Oxford ve Cambridge gibi ilk Avrupa üniversiteleri, Medrese eğitimini version olarak aldı.

Tüm bunlar, bize şunu söyleme hakkını açıkça verir: Piyasa ekonomisinin tüm temel kurumlarının İslamî kökenleri vardır.

Benedikt Koehler

Benedikt Koehler, siyaset felsefecisi Adam Müler Ve liberal reformcu Ludwig Bamberger’in biyografilerinin yazarıdır. İslam ekonomisi üzerine 2011 Yılından beri akademik dergilerde makaleleri yayımlanmaktadır.

Koehler, Yale Üniversitesi (ABD) tarih bölümün den mezun olduktan sonra Fulbright bursu ile Tü Bingen Üniversitesi’nde (Almanya) Alman Edebiyatı alanında doktorasını tamamlamıştır.

Ayrıca Londra’daki city Üniversitesi’nde ekonomi alanında yüksek lisans yapmıştır. Orjinal ismi Early Islam and the beginning of Capitalism olan yazarın bu araştırması, bağımsız fikir kuruluşları olan Liberty Fund (Hürriyet Fonu, ABD) ve Institute of financial Affairs (Ekonomik Araştırmalar Vakfı, İngiltere) tarafından desteklenmiştir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.