Işıklara Bak Aşkım - Annie Ernaux - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Işıklara Bak Aşkım – Annie Ernaux

Işıklara Bak Aşkım – Annie Ernaux

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2023
Eklenme: Ocak 15th, 2024
Dil: Türkiye
Sayfa: 103
Yazar: Annie Ernaux

676 Kişi Tarafından Görüldü

“Burada, belirli anlarda, insanların yansıdığı, pankartların başlarının üzerinde asılı olduğu pürüzsüz bir yüzey izlenimine kapılıyorum.”

 

“Hayatı Anlatmak”:

 

Bu, 2012’de Fransız yayıncı Seuil’in Annie Ernaux’dan kendisi için bir kitap istediği dizinin adı. Yazar hiç duraksamadan edebiyatın göz ardı ettiği ama toplumsal gerçekliğin korkunç bir aynası olan hipermarketi gün ışığına çıkarmayı seçer.Böylece Ernaux’nun bir yıl boyunca “kendi” Auchan’ına yaptığı düzenli ziyaretleri kaydettiği bir günlük doğar. çelişkiler ve ritüeller değil, aynı zamanda bu tüketim tapınağının beklenmedik hassasiyeti…

 

Bir koridor ile diğeri arasında -elinde alışveriş listesiyle- yürütülen bu “gözlemlerin ücretsiz incelemesi”, büyük ölçekli dağıtımdan gelen ışıltılı mal dağlarıyla temas halinde ortaya çıkıyor. Hayata Işıklara bak aşkım, ortak yaşamımızın gizli tiyatrolarından birini eşi görülmemiş bir açıdan bize gösterebilen anlatısal bir yansıma.

 

Özet

 

Bir yılı aşkın bir süredir Paris yakınlarındaki bir mağazaya yaptığı ziyaretleri kaydederek, devasa duvarların arasında var olan dünyayı yakalıyor. Ernaux’nun gözünden, süper mağaza “insanların buluşma yeri, bir gösteri” olarak ortaya çıkıyor.

 

Kapitalizmin, kültürel üretimin ve sınıfın birleştiği, arzu ritmimizi dikte ettiği eski pazar yerinin gösterişli, teknolojik olarak gelişmiş bir cisimleşmesi. Ernaux, amansız gözlem gücüyle bildiğimizi sandığımız bir yerin ölçüsünü alıyor, bizi gözden kaçırdığımız deneyimleri sorgulamaya ve sıradan hayata daha derinden bakmaya çağırıyor.

▆ ▇ █ ÜCRETSİZ İNDİR █ ▇ ▆

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.