İnilti (Akıl Hastalarının Yazdıkları Şiirler) - Bedia Tuncer - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

İnilti (Akıl Hastalarının Yazdıkları Şiirler) – Bedia Tuncer

İnilti (Akıl Hastalarının Yazdıkları Şiirler) – Bedia Tuncer

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 1964
Eklenme: Ağustos 9th, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 132
Yazar: Bedia Tuncer

3.891 Kişi Tarafından Görüldü

İnilti (Akıl Hastalarının Yazdıkları Şiirler), “Bedia Tuncer’in Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde çalışırken derlediği “Akıl Hastalarının Yazdığı Şiirler : İNİLTİ” kitabı aslına olabildiğince uygun olarak yeniden daktilo edilip, yeniden dizilip; kapak eklenerek 2013/Eylül ayında dolaşıma sokulmuştur.”

1961 – 1964 yılları arasında Bakırköy Akıl ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde personeli yetiştirme amacıyla Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından görevlendirilmiştim.

Bu çevreye yardım etmek ve bambaşka dünyaları olan hastalan yakından tanımak benim için kaçınılmaz bir istek olmuştu. Ödevimin dışında hastalara daha çok yaklaşma fırsatını bulup aralarında hislerini yazı ile dile getiren kabiliyetlerin bulunduğunu sezdim.

Bu arada yayınlamağa değer şiirleri derledim. Onların dünyasını tanımak, bana onların hiç de sanıldığı gibi tamamen unutulmaya mahkûm insanlar olmadığı gerçeğini kabul ettirdi.

Önünüze serdiğim bu şiirlerde onların da sevgileri, nefretleri, üzüntüleri, acılan, özlemleri, haksızlığa karşı direnmeleri, iyiliği kabul edip kötülüğü reddetmeleri dile gelir. Bugün yayınlanmasını istediğim bu küçük kitap, hastalar tarafından her yıl hazırlanan ve 1963 yılında şahsi buluş ve gayretimle spor ve şenlik bayramı programında yer alan halk türküleriyle süslenip renklendirilerek yapılan beden hareketlerinin bir parçası sayılır.

Eğer bu kitapla akıl hastalarının eğitimi alanında küçük bir hizmet yapabildimse, onların sisli bulutlu dünyalarına nurlu ve ışıklı küçük bir pencere açabildimse, bu benim için büyük mutluluk olacaktır.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.