İçimizdeki Balık (İnsan Vücudunun 3,5 Milyar Yıllık Tarihine Seyahat) - Neil Shubin - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

İçimizdeki Balık (İnsan Vücudunun 3,5 Milyar Yıllık Tarihine Seyahat) – Neil Shubin

İçimizdeki Balık (İnsan Vücudunun 3,5 Milyar Yıllık Tarihine Seyahat) – Neil Shubin

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2010
Eklenme: Ocak 21st, 2024
Dil: Türkçe
Sayfa: 260
Yazar: Neil Shubin

3.125 Kişi Tarafından Görüldü

Bu kitap, hayatımdaki beklenmedik bir değişiklikten doğdu. Fakültedeki profesör açığı yüzünden, Chicago Üniversitesi Tıp Fakültesinde anatomi dersi vermeye başlamıştım. Anatomi, heyecanlı ve gergin durumdaki birinci sınıf öğrencilerinin, vücuttaki organları, boşlukları, sinirleri, damarlan adlan ve yerleriyle öğrenmek için kadavralan kesip incelediği bir derstir.

Tıp dünyasına görkemli bir giriş, aynca hekim olma yolunda edindikleri geliştirici bir deneyimdir bu. İlk bakışta, geleceğin hekimlerine ders verecek, benden daha kötü bir aday hayal edemezdiniz: Ben, sonuçta meslek hayatını balıklan incelemekle geçirmiş bir paleontoloğum. Ama sonradan anlaşıldı ki paleontolog olmak, insan anatomisi öğretmede büyük bir avantajmış.

Neden mi? Çünkü insan vücudunu açıklayan en iyi yol haritalan, başka hayvanlann vücutlannda saklıdır.

Öğrencilere, insan kafasındaki sinirleri öğretmenin en kolay yolu, onlara köpekbalıklarında ne olup bittiğini göstermektir.

Kol ve bacakları anlatmanın en kestirme yolu da balıklardan geçer. Sürüngenler ise, beynin yapısını çözmeye çalışırken imdada yetişir. Çünkü bu canlıların vücutları, bizim vücudumuzun daha basit birer versiyonudur

2008 Phi Beta Kappa Yılın Bilim Kitabı 
2008 Library Journal Yılın Bilim Kitabı (Evrim kategorisi)
2009 Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi Yılın Kitabı 
2009 Britanya Kraliyet Akademisi Yılın Bilim Kitabı Finalisti

Neden böyle görünüyoruz? Ellerimizle bir sineğin kanadı arasındaki benzerlik ne olabilir? Göğüsler, ter bezleri ve balık pulları birbiriyle bağlantılı mı?

İç organlarımızın nasıl işlediğini daha iyi anlamak ve günümüzdeki çeşitli hastalıkların kaynağını bulmak için, belki de daha uzak taşların altına bakmamız, kurtçuklara, sineklere ve hatta balıklara odaklanmamız gerekiyor.

2006 yılının Nisan ayında manşetlere çıkan ve evrimin kayıp haklarından Tiktaalik’i keşfeden, alanının önde gelen profesörlerinden Neil Shubin, milyonlarca yıl öncesine gidip insan organlarının izini sürüyor.

Fosilleri ve DNA’yı inceleyen Shubin, ellerimizin aslında balık yüzgeçlerini andırdığını, kafamızın yapısının soyu çoktan tükenmiş, çene kemiği olmayan bir balığınkiyle aynı olduğunu, genomumuzun birçok önemli parçasının solucan ve bakterilerinki gibi işlediğini söylüyor.

“İnsan olmaktan ne anladığınızı ne anladığınızı tamamen değiştiren heyecan dolu bir bilim macerası”
Oliver Sacks

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.