Hiçbir Yerde - Christa Wolf - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Hiçbir Yerde – Christa Wolf

Hiçbir Yerde – Christa Wolf

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2021
Eklenme: Ocak 17th, 2024
Dil: Türkiye
Sayfa: 97
Yazar: Christa Wolf

532 Kişi Tarafından Görüldü

Christa Wolf 1979 tarihli bu romanında, büyük Alman yazar Heinrich von Kleist ile şair Karoline von Günderrode’yi 1804’te Winkel’da bir toplantıda buluşturur.

 

Yaşadıkları dünyaya katlanamayan bu iki insan, bu hayali buluşmada aralarındaki ruh akrabalığını keşfettikleri derin bir sohbete dalarlar. Wolf giderek rasyonelleşen bir çevrede sanatçının daralan etkinlik alanına odaklanır. Dünyanın gerçekleri karşısında şiirden ve sınırsız hayal gücünden yana tavır alır.

 

Romanın arka planında, Alman Demokratik Cumhuriyeti’nde rejim muhalifi müzisyen Wolf Biermann’ın sistemi eleştirdiği için 1976’da vatandaşlıktan çıkarılmasıyla alevlenen sanatçının rolüne dair tartışmanın izleri sürülebilir. Yazarın iç monologlar, dolaylı ve dolaysız anlatımların yanı sıra Romantik döneme özgü ifadelerle ördüğü anlatısı, karakterlerin kâh iç âlemine kâh yaşadıkları ortama odaklanır.

 

Roman, Kleist ve Günderrode’nin duygusal açıdan gergin durumuna ilişkin oldukça sahici bir tablo ortaya koyar.

 

Christa Wolf 1929 yılında Landesberg/Warthe’de ( Almanya) doğdu. ‘ ‘Heinrich Mann’ (1963), ‘Bremen Edebiyat’ (1977), ‘Georg Büchner’ (1980), ‘Avusturya Devlet’ (1984) ödüllerini aldı. Christa Wolf, Hiçbir Yerde adlı bu romanında genç yaşta intihar eden iki yazarı anlatır:

 

‘Tian’ takma adıyla şiirler yazan Karoline von Günderrode ile Heinrich von Kleist. Bu iki olağandışı insanın rastlaştıkları, Alman şair Clemens Brenta’nun evi, anlatının temelini oluşturmaktadır.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.