Hansel ve Gretel - Grimm Kardeşler - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Hansel ve Gretel –  Grimm Kardeşler

Hansel ve Gretel – Grimm Kardeşler

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2015
Eklenme: Ekim 30th, 2018
Dil: Türkçe
Sayfa: 16
Yazar: Grimm Kardeşler

4.785 Kişi Tarafından Görüldü

Hansel ve Gretel, fakir bir oduncunun çocuklarıdır. Oduncunun karısı (bazen çocukların annesi, bazen de üvey annesi olarak anlatılır) aç kalmaktan korktuğu için eşini çocukları ormana götürüp bırakmaya razı eder. Planı duyan Hansel ve Gretel, eve dönüş yolunu bulabilmek için beyaz çakıltaşları biriktirir.

Çocuklar geri dönünce anneleri babayı bir kez daha aynı şeyi yapmaya razı eder. Ama bu kez çocukların yol işaretlemek için ellerinde sadece ekmek kırıntıları vardır. Maalesef orman hayvanları kırıntıları yer, böylece Hansel ve Gretel kaybolurlar.

İki kardeşin yaşadığı olay
Hansel ve Gretelin annesi ölünce babaları başka bir kadınla evlenir. Bir gün üvey anneleriyle babaları konuşurken Hansel ve Gretel onları duyar. Üvey annesi ” Artık yiyeceklerimiz azaldı kışda geliyor ve geçinemiyoruz.
Çocuklar bize yük oluyor onları ormana bırakalım. ” der. Hansel zeki bir çocuktur. Akşam olunca dışarı çıkar ve biraz taş toplar. Sabah olunca babası Hansel.Gretel ve üvey annesiyle piknik yapacaklarını söyleyip ormana giderler. Hansel giderken elindeki çakıl taşlarını döker ve yolu kaybetmez.
Akşam olunca evin yolunu bulur ve eve geri dönerler. Babası çok sevinir üvey anneside sevinir gibi yapar ama aslında sevinmez. üvey annesi bu sefer hansel dışarı çıkıp çakıl taşı toplamasın diye kapıyı kilitlemiş. Ama Hansel akşam yemeğinden kalma ekme kırıntılarını cebine koymuş önceden. Sabah olunca bir daha ormana gitmişler hansel yine ekmek kırıntılarını yere dökmüş. Akşam yolu bulamamışlar. çünkü kuşlar kırıntıları yemiş.
Hansel ve Gretelin karşısına bir ev çıkmış. Bu ev şekerdenmiş. İçeri girmişler ve biri onları karşılamış. Hansel ve Greteli güzelce doyurduktan sonra onları yatırmış. Sabah olunca Hansel ve Gretel buranın sabahki kadar temiz ve güzel olmadığını fark etmiş. Aksine korkunçmuş.
Bir oda bulmuşlar bu oda altınla doluymuş Ve karşılarında cadı belirmiş. Cadı Hanseli kilitleyip Gretele yemek yaptırmış ve yemekleri Hansele yedirmiş çünkü Hansel yeterince tombiş  olunca onu yiyecekmiş. Hansel Gretelin verdiği yemekleri çukur kazıp gömüyomuş.
Günler geçmiş ama Hansel kilo almamış. Cadı yinede Hanseli yemede kararlıymış. Gretele fırındaki ekmeğin pişip pişmediğini sormuş. Gretel boyunun yetmediğini bu yüzden göremediğini söyleyince cadı gelip bakmış Gretel hemen onu fırına itmiş ve cadı orada yanmış.
Gretel ve Hansel evin yolunu bulmuşlar ve babalarının yanına gitmişler cadı gelmeden odadan aldıkları altını babasına vermişler ve zengin bir şekilde bir ömür boyu yaşamışlar.
Bence güzel bir kitap okumanızı öneririm

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.