Halkın Dostları Kimlerdir - Lenin - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Halkın Dostları Kimlerdir – Lenin

Halkın Dostları Kimlerdir – Lenin

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 1996
Eklenme: Ocak 17th, 2024
Dil: Türkçe
Sayfa: 228
Yazar: Lenin

3.158 Kişi Tarafından Görüldü

Kitap Özeti

Halkın Dostları Kimlerdir Kitabı 19. Yüzyılda Harzen ve Çernişevski gibi yazarların başını çektiği Narodnizm akımı, kişilerin kendilerini tanımlamak için kullandığı halkın dostları ile başlamıştır. Narodnizm genel olarak küçük köylülüğün demokratik özlemlerini yansıtmaktadır. Siyasal özlemi yansıtmak içinde bireysel terörü öne çıkartmaktadır. 1879 yılında yaşanan narodik kongreden sonra bireysel terörün ortaya çıkarması ve bu terörü bir amaç halinde benimseyen grubun halkın iradesi denilen bir çatı altında toplanması ile artış gösterdi. Bireysel terörü destekleyen ve siyasi mücadeleyi başka yollar ile sürdürmeyi isteyen daha ılımlı gruplar karşı karşıya geldi.

Narodnizm Rusya’da bulunan köylü komünist topluluklarının kapitalizmi yaşamadan sosyalizme geçmek için çok uygun olduğunu düşünmektedir. Daha sonra çıkan bazı isimler kapitalizmin tarihte gelişmesine olanak olmayacağını savundular. Tarihsel gelişimde bilinci aydınlık olan kişilerin eylemleri çok daha belirleyici olarak kabul edildi. Narodnizm Rusya’nın kapitalizmden ayrılması için halk üretiminin desteklenmesi gerektiğini savundu.

1905 devriminin ardından Narodnizm akımını savunanlar farklı kollarda ve partilerde bu akımı savunmaya devam ettiler. 1918 yılında bir grup devrimci Sovyet hükümetine karşı silahlanarak bir isyan başlattı. Ayaklanmalar Sovyet Rusya tarafından bastırıldı, sosyal devrimcilerin partileri kapatıldı ve tutuklandı. Devlet bu devrimcileri Rusya’dan uzaklaştırma kararı aldı. Kitap halkın dostlarının sosyal demokratlara karşı nasıl savaştıklarını ve halkın dostlarının aslında kim olduklarını çok daha detaylı bir şekilde ortaya koymaktadır.

 

Ayrıca Bülbülü Öldürmek – Harper Lee Kitabına Websitemiz Üzerinden  Ulaşabilirsiniz.

Pdf siyasi kitap indir, pdf e-book

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.