Gönül Meselesi - Tuna Kiremitçi - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Gönül Meselesi – Tuna Kiremitçi

Gönül Meselesi – Tuna Kiremitçi

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Kasım 2012
Eklenme: Ocak 9th, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 204
Yazar: Tuna Kiremitçi

1.380 Kişi Tarafından Görüldü

“Hayat işte bunlardan ibaretti. Küçük bir kızın hasreti, bir kadının uyanışı, onun annesini gömdüğü gece ölümün gözlerine bakıp orada hayatı görmesi. Bunlar dışında hiçbir sır, hiçbir kehanet yoktu. İnsanın kendini bir nehrin akışına cesaretle teslim etmesi vardı.

Genç kızlığının odasındaki karyolaya uzandı. O kadar bilinçliydi ki, usulca yaklaşan uykunun ayak seslerini bile duyabiliyordu. Ama uykuya izin vermeden telefonu aldı eline, Ertuğrul’a yollanacak mesajı yazdı: “Şehirden ayrılma, konuşmamız gerekiyor.”

Bir yıkımın, bir kaybın ardından Eskişehir’deki baba evine sığınmıştır Arda. Eşi Ali’yi İstanbul’da bırakmış, onunla, hatta hayatla bağını koparmıştır. Bir yıl sonra İstanbul’a, yanında kendisine emanet edilen bir çocukla dönmeye karar verdiğinde nelerle karşılaşacağından habersizdir.

Ali farklı bir boyuta geçmiş, hayatında yeni bir sayfa açmıştır. Arda’yı şaşırtan, bu değişimden çok, Ali’nin hayatına giren ‘öteki’nin kimliği olur. Arda mücadele mi edecek yoksa kendi yalnızlığını geçmişten çıkıp gelen bir başka erkekte dindirmeyi mi seçecektir?

Ali ve Arda’nın çocukları Emrah bir süre önce ölür. Bunun üzerine Arda bunalıma girer ve kocasını bırakarak Eskişehir’e ailesinin evine gider.
Ali ise önce  içmeye başlar, hatta ölmeyi dahi düşünür, ancak bir süre sonra kendisini dine verir. Önce alkolü bırakır, sonra namaz kılmaya başlar, çıktığı bu yol Aliyi Gönül adındaki genç bir kıza götürür. İkisi de birbirine aşık olur. Gönül türbanlı bir kızdır.


Arda ise bir yıl sonra İstanbul’a geri dönmeye karar verir. Kocasıyla tekrardan başlamak, yeniden mutlu bir aile kurmak istemektedir. Yanında ise çocukluk aşkı Ertuğrul’un sekiz yasında ki kızı Dünya’da vardır. Ertuğrul bir süreliğine kızını Arda’ya emanet etmiştir.


Arda geri döndüğün de kocasının bambaşka bir adama dönüştüğünü anlar. İçkiyi bırakması, namaza başlaması ve düşüncelerindeki değişiklikler gibi. Bu durumdan şüphelenir ve şüphelerinin sonucu Ardayı Gönül’e götürür. Arda Gönül’ü tanımak ister, ona bir arkadaş gibi yaklaşır. Amacı Gönül’ün eksik yanlarını bulmak ve kocasını tekrar geri almaktır.


Bu sürede Dünyayı da ölen çocuğunun yerine fark etmese de koymaya başlamıştır.


Gönül ise modern bir kadındır aslında. Özgüveni yüksek, cesur bir kadın. Arda ile Gönül aslında aynı şehirlerde yaşayan ancak birbirlerinin dünyalarına olabildiğince uzak olduklarını düşünmektedirler. Aslında böyle olmadığını birbirleriyle zaman geçirerek anlarlar.Bura da olan türban tartışması gibi gözükse de kitapta inançlarla ilgili bir tartışma yoktur. Sadece toplumumuzdaki su anda da devam eden bölünmüşlük durumuna vurgu yapılmak istenmiş.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.