Gece Savaşları (16. ve 17. Yüzyıllarda Cadılık ve Tarım Kültleri) - Carlo Ginzburg - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Gece Savaşları (16. ve 17. Yüzyıllarda Cadılık ve Tarım Kültleri) – Carlo Ginzburg

Gece Savaşları (16. ve 17. Yüzyıllarda Cadılık ve Tarım Kültleri) – Carlo Ginzburg

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2020
Eklenme: Şubat 19th, 2022
Dil: Türkiye
Sayfa: 276
Yazar: Carlo Ginzburg

760 Kişi Tarafından Görüldü

Çalışmaları, mikro-tarih yaklaşımına önderlik eden, tarihin kıyısında bırakılan insanların peşine düşmesiyle tanınan kültür tarihçisi Carlo Ginzburg, Engizisyon arşivlerine dayanarak kuzey İtalya’daki Friuli bölgesi köylüleri arasında yaygın bir tarım kültünün izini sürüyor.

16 ve 17. yüzyıllarda cadı oldukları gerekçesiyle Engizisyon’a ihbar edilen Friuli köylülerinin verdikleri ifadeleri ustalıkla çözümleyen Ginzburg, cadılara ve büyücülere karşı hasatlarını korumak için savaşan “Benandanti” adlı gizli bir topluluğu keşfediyor.

Carlo Ginzburg ve Benandanti’si açık bir ilham kaynağıdır. Kesinlikle önemli bir kitap, * I benandanti, On altıncı ve on yedinci yüzyıllar arasında büyücülük ve tarım kültleri * (2002, Einaudi), içinde Ginzburg bu gizemli figürleri analiz ediyor. Kilise için kâfirler, halk için kahramanlar, Benandantiler ışık ve gölge arasındaki varlıklardır. Kötü büyücüler mi yoksa nüfusu korumaya mı adadılar  Buffy ve çetesi gibi modern anlatıların folklorik öncüleri ?

Özet

Benandante Paolo Gasparutto, «Geceleri, evimde ve ilk uykuda gece dört saat olabilirdi» diyor. ruh çıktı. .. Beni adımla çağırdı ve şöyle dedi: “Paulo, sana bir benandante göndereceğim ve sen de gidip yem için savaşmalısın” … Ben de cevap verdim: “Gideceğim ve itaatkarım” ».

Engizisyoncular, bu masalların ardında şeytani Şabat’ın saklı olduğuna ikna oldular:

Benandantiler, iddia ettikleri gibi cadıların ve büyücülerin düşmanı değil, cadıların ve büyücülerin kendileriydi. Anna la Rossa, Olivo Caldo, Michele Soppe ve diğer pek çok kişinin seslerinden, her ne kadar Engizisyon noterleri tarafından filtrelenmiş olsa da, başka yerlerde iptal edilmiş derin bir köylü inançları katmanı ortaya çıkıyor.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.