Gece - Elie Wiesel - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Gece  –  Elie Wiesel

Gece – Elie Wiesel

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2015
Eklenme: Mayıs 10th, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 177
Yazar: Elie Wiesel

1.381 Kişi Tarafından Görüldü

Yıl 1944. Yer Auschwitz toplama kampı. Hayvan vagonlarına balık istifi şeklinde sıkıştırılan Yahudiler. Çocuklarını arayan anne babalar. Anne, baba ve kardeşlerini arayan çocuklar. Kaos.

Zayıf ve hasta olanların fırınlara yakılmaya gönderildiği, çalışacak durumda olanların yaşamak için birbirini ezdiği bir yer Auschwitz kampı. Eleme geceleri, ölüm çukurları, tecavüzler, açlık, korku. Kitabın önsözünde, “Söyleyecek çok şeyim vardı ama onları anlatacak kelimelerim yoktu” diyor yazar Elie Wiesel.

Düşman tarafından ihanete uğramış, mahvedilmiş, sapkınlaştırılmış söz nasıl onarılabilir ve insancıllaştırılabilirdi? Açlık, susuzluk, korku, nakil,eleme, ateş ve baca:

Bu sözcükler belirli şeyleri ifade ediyorlar fakat o zamanlar, başka anlamları vardı. Kendisi de katledilmiş olan anadilimde yazarken her cümlede duruyor, kendime şöyle diyordum: “Olmadı.” Yeniden başlıyordum. Başka fiiller, başka görüntüler, başka sessiz gözyaşlarıyla.

Bir türlü olmuyordu. Olacak olan neydi ki tam olarak? Çalınmasın, gasp edilmesin, ırzına geçilmesin diye soyunan, ortaya çıkandı.

Sözlükten çıkma mevcut kelimeler bana zayıf, yetersiz ve renksiz görünüyorlardı. Mühürlenmiş vagonlarda, bilinmeyene doğru yapılan son yolculuğu anlatmak için insan hangi lerini kullanmalıydı? Ve insancıl olmayanın insani oldu­ğu, şaşkın çocukların, tükenmiş ihtiyarların ölmek, üniformaları içerisinde kültürlü ve disiplinli adamların ise öldürmek için geldiği sapkın ve soğuk bir evrenin keşfini anlatmak için?

Ve ayrılığı, alevler içerisindeki gecede,tüm bağların kopuşunu, bütün bir ailenin, bütün bir cemaatin parçalanmasını anlatmak için?

Ve vardıkları gece annesiyle birlikte öldürülen altın saçlı, üzgün tebessümlü, küçük bir Yahudi kız çocuğunun kayboluşunu?

El titremeden, kalp sonsuza dek parçalanmadan bunlar nasıl hatırlanabilir?

Gece, Nobel Barış Ödüllü yazar Elie Wiesel’in ailesiyle birlikte Auschwitz ve Buchenwald toplama kamplarında kaldığı dönemi anlatan gerçek bir yaşam öyküsü. Anlatılanların gerçek değil de kurgudan ibaret olmasını isteyeceksiniz kitabı bitirdiğinizde.

2.Dünya Savaşı, Hitler, Nazi toplama kampları, Holokost ve Yahudiler’e yapılan zulmü anlatan birçok film izleyip, kitap okumuşuzdur. Bu kitapta da aslında bilinenden pek farklı bir şey yok.

Elie Wiesel Kimdir

Eliezer Wiesel, (d. 30 Eylül 1928 – ö. 2 Temmuz 2016), Aşkenaz Yahudisi Amerikalı edebiyatçı ve Nobel Barış Ödülü sahibi. Romanya’da dört çocuklu bir Yahudi ailenin üçüncü çocuğu olarak doğdu. 19 Nisan 1944’te Naziler tarafından ailesiyle beraber Auschwitz-Birkenau toplama kampına gönderildi.

Gece, onun bu hatıralarının kitabıdır: Bir daha hiç görmeyeceği annesi ve küçük kız kardeşinden ayrılışı, babasıyla açlığı, soğuğu, darbeleri ve işkenceyi paylaştığı kamplar… Ve insan onurunu kaybetmenin utancı.

Gece’yi bu denli ürpertici kılan şey; yazarın başından geçen olayları mış gibi yapmadan, bir tepki olarak gösterilen her düşüncenin, korkunun ve acının resmini derin fırça darbeleriyle gözler önüne seriyor olmasıdır. Hafızalardan silinmeyecek bir tarihe tanıklığın küçücük bir kitaba sığdırıldığı bu dev şaheser, yüreğinizle sizi baş başa bırakacak.

1986’da Nobel Barış Ödülü’nü alan Wiesel, Boston Üniversitesi’nde fahri profesör unvanıyla ders vermektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.