Evreni Yöneten Dört Yasa - Peter Atkins - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Evreni Yöneten Dört Yasa – Peter Atkins

Evreni Yöneten Dört Yasa – Peter Atkins

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Mayıs 2014
Eklenme: Ocak 17th, 2024
Dil: Türkçe
Sayfa: 120
Yazar: Peter Atkins

3.186 Kişi Tarafından Görüldü

Evreni tanımlayan yüzlerce yasa içinde, bir avuç dolusu (az miktarda) güçlü yasa gizlenmiş olarak bulunur.

Bunlar eneıji özelliklerini ve enerjinin bir türden diğerine dönüşümünü özetleyen termodinamiğin yasalarıdır. En azından buraya kadar okuyacağınızı umarak, doğanın bu engin bir şekilde önemli ve etkileyici yönü olan ‘termodinamik’ kavramına bu kısa girişin başlığında yer vermeye tereddüt ettim çünkü sözcük kolay bir okuma hissini vermiyor.

Açıkçası hafif bir okuma olacakmış gibi de davranamam. Sırası gelince, her nasılsa, beyniniz daha kuvvetli ve idmanlı olarak, bu ince kitabın diğer ucundan çıktığınızda, enerjinin dünyadaki rolüne hakim olacaksınız.

Kısacası, evreni neyin yönettiğini bileceksiniz. Termodinamiğin yalnızca b uhar makineleri hakkında olduğunu düşünmeyin: termodinaınik neredeyse her şey hakk ındadır.

Kavramlar, on dokuzuncu yüzyıl boyunca buhar o günün sıcak konusuyken ortaya çıkmıştır. Ama termodinamiğin yasaları formüle edilip, sonuçları keşfedildikçe, konunun ısı motorlarının, ısı pompalarının, soğutucuların veriminden tutun da, kimyadan yola çıkıp yaşam süreçlerine varana kadar, oldukça geniş olay aralığına dokunabileceği anlaşılır bir hal almıştır.

ilerleyen sayfalarda bu aralık boyunca seyahat edeceğiz. Bu bir avuç güçlü yasa dört yasadan oluşur; numaralama uygunsuz bir biçimde sıfırdan başlar, üçte sonlanır. İlk iki yasa (‘ sıfırıncı’ ve ‘birinci’) bilinen ancak yine de esrarengiz olan iki özelliği, sıcaklığı ve enerjiyi anlatır. Dördün üçüncüsü (‘ikinci yasa’) ise çoğu kişinin aniaşılmasını çok daha zor bulduğu bir özelliği, entropiyi anlatır; ancak bunun anlaşılmasının görünürde daha bilindik özellikler olan sıcaklık ve enerjiden daha kolay olduğunu gösterıneyi umuyorum.

“Modern bilimin köşe taşlarını, bilimsellikten ödün vermeden popüler bir dille anlatan keyifli bir kitap.” 
-Chemistry World-

“Harika bir kitap; keşke üniversitedeyken okusaydım.”
-Marcus Chown, New Scientist-

“Her düzeyden okura hararetle tavsiye ederim.” 
-J. A. Bartz, Choice-

“Enerji ve entropiyi en iyi şekilde anlatmak için bol resimli ve net anlatımlarla dolu.”
-Science-

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.