Eray - Atilla Atalay - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Eray – Atilla Atalay

Eray – Atilla Atalay

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Aralık 2006
Eklenme: Ağustos 7th, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 255
Yazar: Atilla Atalay

1.467 Kişi Tarafından Görüldü

Eray, onüç yıl boyunca ‘kitleleri’ peşinden sürüklemiş bir “gençlik lideri”. Eray’ın ‘babası’ Atilla Atalay’ın söylediğine göre, “kendine âşık, güce tapınan, haybeye zeki, apolitik, acımasız ve bencil…

” Kitle iletişim araçlarını kullanmaya ilk kez 1986’da Fırt dergisinde başladı; bu alışkanlığını daha sonraki yıllarda Hıbır ve HBR dergilerinde de devam ettirdi. Ta ki, artık herkesin birer Eray ya da Erayinman olduğuna karar verip ‘emekliliği’ni isteyene kadar.

Bu kitap, bütün bu uzun yıllar boyunca yurdun dört bir yanından binlerce Erayinman’ın Majesteleri’ne yolladığı mektup, faks, e.posta, telesekreter kaydı ve armağanlarından maaleseftir ki yerimizin darlığından ötürü- yapılan bir derleme.

Eray’ı, kapağına bakıp “aman ne komik…” diye değerlendirmeyin; bu ‘çalışma’, üzerine “bilimsel makaleler”in yazıldığı ‘ciddi’ bir kitap aslında

Dil dizgesinin her katmanında belirli sayılarda dil birimleri bulunur. Buna karşın, bu dil birimlerinin sözcük ve tümce yaratma olasılığı oldukça çoktur.Ses dizgesinde, örneğin, belirli sayıdaki sesler yan yana gelerek binlerce,milyonlarca sözcük yaratabilir.

Her dilin kendine özgü sözcük yaratma yöntemleri o dilin dil bilgisinde kural olarak irdelenir. Kurallar da belirli sayılardadır. Sözcükler birbiri ardına sıralanırken sözcük öbeklerini, sözcük öbekleri de belirli sayılarda kurallara dayalı olarak, sonunda tümcecikleri ve tümceleri oluştururlar.

Dil bilgisi kuralları yalnızca dil içi etkileşimler sonucunda değil insan bilim, toplum bilim, ruh bilim, eğitim ve kültür gibi dil dışı etkileşimler biçimlenir.

İşte bundan dolayı dilin yaratma gücü yalnızca dil içi özelliklere bağlı olmayıp yukarıda değinilen dil dışı etkiler sonunda değer kazanır.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.