Dünyadaki İsyanların Anlamı (Gezi Direnişi Broşürleri 2) - Slavoj Zizek - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Dünyadaki İsyanların Anlamı (Gezi Direnişi Broşürleri 2) – Slavoj Zizek

Dünyadaki İsyanların Anlamı (Gezi Direnişi Broşürleri 2) – Slavoj Zizek

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Ağustos 2013
Eklenme: Ocak 21st, 2024
Dil: Türkçe
Sayfa: 80
Yazar: Slavoj Zizek

1.564 Kişi Tarafından Görüldü

Türkiye’de neredeyse bütün kitapları yayınlanmış olan Slavoj Zezik’in, London Review of Books ve Guardian’da çıkan, 2010-2011 yılında dünyanın çeşitli ülkelerinde görülen isyan hareketlerini irdeleyen yazılarından oluşan bu kitap, yazarın Türkiye ve Yunanistan’a özel bir ağırlık veren değerlendirmeleriyle de ayrıca önemlidir.

Zizek’in Türkiye’deki Gezi Direnişi’nden sonra kaleme aldığı yazının başlığının “Cennet Tıkandı” olması da bu görüşleri paralelindedir.

Ünlü Sloven düşünür Slavoj Zizek’in Taksim’de süren direniş için yayınladığı 2 Haziran 2013 tarihli yazılı mesa­jın metni:

Türkiye’de devam etmekte olan protestolar İstan­bul’un göbeğindeki küçük bir parkın ticari amaçlarla tah­rip edilmesiyle ilgili yerel meseleden kaynaklı gibi gö­rünse de, aslında açıkça çok daha derin bir öfkeye işaret ediyor.

Yaygın bir şekilde ‘ılımlı İslam’ ülkesi modeli ola­rak algılanan ve ekonomisi hızla gelişen bir ülkede bu öfkenin patlak vermesi, hastalığın nedenlerini de açıkça ortaya koyuyor.

Bu tepkinin nedeni, vahşi neo liberal ekonomi ile dini milliyetçi otoriterliğin kaynaştırılması girişimidir.

Bu iki sürecin de kurbanları aynıdır: da­yanışma ruhuna ve kültürel hoş görüye sahip bağımsız sivil toplum anlayışı. Bir ulusun ahlâki sağlığının da bel­kemiğini tam bu ruh oluşturur.

Bu protestolar, serbest piyasanın toplumsal özgürlük anlamına gelmediğinin,ancak otoriter politikalarla gayet güzel bir arada buluna­bileceğinin canlı kanıtıdır.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.