Dişi Kurdun Rüyaları - Cengiz Aytmatov - Pdf E-Kitap İndir, Oku

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Dişi Kurdun Rüyaları – Cengiz Aytmatov

Dişi Kurdun Rüyaları – Cengiz Aytmatov

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2 Ekim 2018
Eklenme: Ocak 15th, 2024
Dil: Türkçe
Sayfa: 400
Yazar: Cengiz Aytmatov

3.441 Kişi Tarafından Görüldü

DİŞİ KURDUN RÜYALARI

Cengiz Aymatov, Kırgız edebiyatının büyük ve önemli yazarlarından biridir. En önemli eserlerinden biri olan Dişi Kudun Rüyaları’nda ise, doğa ve doğayla ilgili olan bütün etmenlerin üzerinde durmuş, doğal dengenin korunmasından ve hayvan haklarının öneminden bahsetmiştir. Dişi Kurdun Rüyaları adlı romanında, kurt Akbar’ın bakış açısından, doğal dengeyi hırsı ve yapısı itibariyle bozan varlık olan insan anlatılmıştır. Eserde dişi kurt ve eşi Taşçaynar’ın yaşamlarına bağlı olarak ilerleyen birkaç insanın da öyküsü yer alır.

İnsan Doğa ve Teknoloji Dengesi

Romanda inanç, iyilik – kötülük, para gibi konuların yanında toplumsal sorunlar da işlenirken, romanın değişilmez odağı ise Akbar ve ona bağlı olan doğadır. Doğal çevrenin yıkımı, hayvan haklarının ihlali, doğal değerlerin üzerinden para kazanma ve insanın doğaya egemen olma ve ihtirası, doğayı bilinçsiz ve sevgisiz bir şekilde yok etme eylemleri, canlılara karşı acımasızca davranmaları işlenmektedir. Romanda dişi kurdun zihninden geçen korkuları ve kaygıları onu insanlaştırarak değil, kurt olduğunu vurgulayarak verilmektedir. Yazarın bu kitaptaki tavrı, hayvan davranışları üzerinde çalışan birçok bilim adamının ulaştığı sonuçlarla aynı uyum içerisindedir.

Dişi Kurdun Rüyaları romanında, doğanın mükemmel bir dengesinin olduğu, teknolojinin doğa üzerindeki olumsuz etkisi, hayvanların bu durum karşısında neler yaşadıkları ve yine hayvanların duyguları üzerinde durularak değerlendirilmiştir. Yazarın bu kitabında anlattıkları, insanın kendi eli ile doğayı yok etme çabaları, bir yok oluş ve kayboluş durumunu trajik bir şekilde ortaya koymasıdır. Güzel bir eser olan bu romanın ana düşüncesi de, doğal değerlere bir ağıt ve doğanın insanoğlundan intikamına dair bir uyarıdır.

“Cengiz Aytmatov’un bir çok kitabını okudum. Hepsi beni çok etkiledi ama bu bambaşkaydı. İçerisinde bir çok ders çıkarılacak hikaye var. Özellikle Abdias’ı çok sevdim aynı zamanda çok da kızdım tabi. Harikaydı. Sonunda ise gözyaşlarımı tutamadım.”

“Güzel bir rüya gibi, bitmesini istemiyorsunuz.”

 

 

 

 

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.