Denizden Gelen Kadın - Yapı Ustası Solness (Toplu Oyunları 3) - Henrik Ibsen - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Denizden Gelen Kadın – Yapı Ustası Solness (Toplu Oyunları 3) – Henrik Ibsen

Denizden Gelen Kadın – Yapı Ustası Solness (Toplu Oyunları 3) – Henrik Ibsen

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2015
Eklenme: Mayıs 21st, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 208
Yazar: Henrik Ibsen

2.213 Kişi Tarafından Görüldü

Feminizm, farklı alanlar arasında köprüler kurarak dünyaya eleştirel bakmanın, bu bakışla/yeni bir gözle dünyayı okumanın ve okunan dünyayı yeniden kurmanın bir yoludur. Üç dalga ve bu dalgaların içinde konumlanan farklı kuramlarla örülmüş, kendi içinde de söyleşen, geniş bir kuram ve etkinlik alanıdır.

Feminizmin önemi farklılıkları bir güç olarak olumlayabilmesinde yatar. Dayanışma kültürü, sağladığı güç ve bağımsızlaştırma motivasyonu ile de ezilenlerin direnişine olanak sağlar. Eleştirel duruşunu önemsediğimiz feminizmin geniş alanı içinde biz ağırlıklı olarak feminist kuramların sistem/ideoloji eleştirisi ile ilgilendik.

Bu bağlamda feminist kuramlar üzerine yolculuk yaparak malzememizi biriktirdik. Farklı disiplinlerden de yararlanarak bir feminist eleştiriye ulaşmaya çalıştık. Ancak feminist eleştiri yalnızca bir metin okuma yöntemi değil, metin aracılığıyla direnme olanakları açan politik bir eylemliliktir de. Feminizmin/feminist eleştirinin dünyayı okumaya çalıştığı tek boyutlu bir kanal yok. Diğer kuram ve hareketlerle çabuk ilişki kurabilme/diyaloga açık olama yetisi oldukça önemli bir özelliktir.

Böylece disiplinler arası/disiplinler üstü bir gözle sorgulama ve dünyayı dönüştürme olanağını sunar. Feminizm diğer direniş kuramları ile ilişkiye geçebilen, onlarla etkileşebilen devrimci bir politik tutumdur. Dünyadan radikal bir dönüşüm talep etmesi ve bunu yaparken ertelememesi yöntemin/bakışın/kuramın kendisini doğrudan eyleme dönüştürmektedir.

Dolayısıyla dramatik bir metni ya da formu tartışmak, tiyatro topluluklarının yapılanma biçimlerinin ve politikalarının yarattığı cinsiyetçi ideolojiyi sorgulamak, cinsiyetçi/baskıcı ideolojiyi dönüştürmeye çabalayan bir praksise bürünür.

” tanıdığım tek deniz kızı maria’ ya en az onun kadar cadı olan yeğenim damla’ya yerleşmemek için direnen tüm çingenelere/ruhen çingenelere ve aynı dünyayı paylaşmaktan onur duyduğum kızıl emma’ya”

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.