Değişim Tohumları - Henry Hobhouse - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Değişim Tohumları – Henry Hobhouse

Değişim Tohumları – Henry Hobhouse

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Şubat 2007
Eklenme: Ağustos 15th, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 340
Yazar: Henry Hobhouse

1.650 Kişi Tarafından Görüldü

Şeker, çay, pamuk, patates, kinin ve koka… İnsanlık tarihine bu altı tohum nasıl yön verdi?

Bu tohumların işlenmesiyle ulaşılan sonuçlar, tarihin önemli olaylarıyla bağdaştırılabilir mi?

Tohumların dünya tarihi üzerinde en az insan faktörü kadar etkili olduğu düşüncesi ne kadar doğrudur?

Hobhouse bize tohumların birer ürün, yiyecek ve ilaç kaynağı olarak insanlığın ve ulusların kaderini defalarca nasıl değiştirebildiğini ve çoğu zaman öngörülmeyen sonuçlar doğurabildiğini anlatıyor.

Değişim Tohumları, insanoğlunun bugünkü hayatını anlayabileceğiniz ve resmin bütününü görebileceğiniz eşsiz bir araştırma.

Bitkiler insanlığın ve ulusların kaderini nasıl değiştirdi? Sarsıcı ve etkiliyici bir araştırma.

“Son 400 yıla bakışınızı değiştirebilecek güçlü bir kitap!”
– Sunday Telegraph

“Henry Hobhouse, altı tohumun dünyadaki olayların akışını nasıl değiştirebildiğini, nükteli ve ilgi çekici anlatımıyla okuyucuya sunuyor. Kıvrak bir zekânın ürünü…”
– The Economist

Bir kitabın yeni baskılarının yapılması yazar açısından güzel; dahada güzel olan yeni bulguların ortaya çıkışı yüzünden değişiklik yap­mak zorunda kalınmaması.

Hepsinden güzeli ise güncel olayların ileri sürülen savların geçerliğini vurgulamış olması. On beş yıl önce yazıl­dığı halde, bu kitabın içeriği büyük ölçüde geçerliğini koruyor; “İn­sanlığı Değiştiren Beş Bitki”nin gücü ve etkisi, önemini ve ağırlığını sürdürüyor.Ancak, bunlara altıncı bir bitki daha eklendi.

Koka, İnkaların Röne­sans İspanyolları tarafından ortadan kaldırılan benzersiz bir uygarlık olmalarını sağlamıştı. Onlar da daha sonralan üç yüz yıl boyunca koka yapraklarını işlemeden, kendi istekleri doğrultusunda kullandılar.

Vic­toria dönemi kimyagerleri uyuşturucunun rafine edilmesi halinde do­ğacak tehlikelerin farkında olmadan koka yapraklarının özünü arıttılar ve kokaini buldular.Daha sonrası tarihe geçmiştir. Kokain ya da “crack” halen güvenlik güçlerinin sokaklarda karşılaştığı en önemli sorunlardan biridir.

Uyuş­turucuların oluşturduğu büyük tehlike Londra ya da Berlin sokakların­da en az New York veya Chicago’daki kadar kol geziyor. Atlantik’in her iki yakasında da tüm suçların yaklaşık yarısında uyuşturucu rol oynu­yor; gelişmiş ülkelerde uyuşturucuların serbestçe satılmadığı ceza evi­ne pek rastlannuyor.

Bu ara bilgide tarih ve seçimler, hiçbir yargıda bu­lunulmadan ortaya kondu; ancak hem sert, hem hafif uyuşturuculara yönelik bugünkü tutumumuzun bir kuşak sonra bütün toplumların yapısını etkileyeceği kuşkusuz.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.