Çocuk Psikolojisi - Sefa Saygılı - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Çocuk Psikolojisi – Sefa Saygılı

Çocuk Psikolojisi – Sefa Saygılı

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2007
Eklenme: Eylül 23rd, 2020
Dil: Türkiye
Sayfa: 97
Yazar: Sefa Saygılı

992 Kişi Tarafından Görüldü

Çocuk Psikolojisi, Çocuklarınızla anlaşmakta zorlanıyor musunuz?

Çok mu şımarıklar, çok mu sinirliler, çok mu ağlıyorlar?

Yoksa çok mu sessiz ve içe kapanıklar?

Paylaşmayı bilmiyorlar mı?

Arkadaşlarıyla sürekli kavga mı ediyorlar?

Televizyonun başından kalkmıyorlar mı?

Gece yatmıyor, yemeklerini yemiyorlar mı?

Çocuklarınızla başkalarına anlatmaktan çekindiğiniz sorunlar mı yaşıyorsunuz?

Problemleriniz karşısında her yolu denediniz ve başarısız mı oldunuz?

Sorunlarınızı çözememekten dolayı mutsuz musunuz?

Onlara manevi değerleri nasıl vereceğinizi bilmiyor musunuz?

Ölümü nasıl mı anlatacaksınız?

ÇOCUKLARIN AİLEYE egemen olduğu bir çağda yaşıyoruz. Hepimiz onlar için en iyi şeyleri yapmak istiyoruz. Ama çocuğumuzu eğitirken yanlış yapmaktan da endişe duyuyoruz.Günümüz dünyasında çocuklarımız eskiye oranla daha hızlı büyüyor.

Televizyon ve bilgisayar, sıradan ev eşyası haline geldiler. Anne-babanın çocuklar üzerindeki etki ve kontrolü azaldı.Bütün bu değişmelere rağmen aile, çocuk üzerinde yine de en belirleyici olma konumunu sürdürüyor.

Bilhassa okul öncesi dediğimiz “ilk altı-yedi yaş” döneminde… Bu devir, aynı zamanda kişiliğimizin oluştuğu ve oturduğu yaşlar olması bakımından çok önemlidir. Hatta bu devreye “hayatımızın en mühim dönemi” diyebiliriz.

Çocuk, Anne karnından başlayarak, sürekli bir değişim içinde gelişir. Gelişirken büyür, dünyayı tanır, insanlarla ilişki kurar. Karşılaştığı problemleri çözmeye çalışır ve duygulanır. Yani sevinir, üzülür, coşar, ağlar veya mutsuzluk hisseder.Kısacası; gelişmesi bedeninde, zihninde, duygularında ve davranışlarında kendisini gösterir.

İşte bu değişimin aşamalarını bilirsek, davranışlarının sebeplerini düşünebilir, çocuklarımızı gelişim özelliklerine göre daha iyi ve doğru yönlendirebiliriz.

Onlara göstereceğimiz“ilgiyle ve sevgiyle”,hazırlandığımız “yetiştirme ortamıyla” ve ayıracağımız “kaliteli zamanla”onları daha mutlu, huzurlu ve başarılı çocuklar olarak büyüteceğimizi de bilmeliyiz.

Ayrıca bilmemiz gereken önemli bir husus daha var: Çocuğumuzun hayatındaki ilk altı yıl, yani ilkokula başlama dönemine kadarki ömrü, onun kişiliğinin şekillendiği yıllardır. Yedi yaşında kişiliği,ana yapısı itibariyle, şekillenmiş sayılır. Bu, çocuğun hayatı boyunca sürdüreceği temel kişiliktir.

İşte, anne-babalar olarak, çocuklarımızın geleceği için “en iyi yatırımı nasıl yapmamız”, “nelere dikkat etmemiz” gerektiği konusunda elimizdeki kitabı hazırlamıştır.

Psikiyatrist Doç. Dr. Sefa Saygılı, meslek yaşamında defalarca karşılaştığı bu tip soru ve sorunlara karşı, bulduğu çözümleri ve uyguladığı metotları siz okuyucularıyla paylaşıyor.

Elinizdeki bu kitap, okul öncesi çağındaki çocuklarınızın psikolojilerini anlama, ruhsal gelişimlerine yardımcı olma konusunda vazgeçilmez bir rehberiniz olacak.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.