Cezanne Üzerine Anılar - Emile Bernard - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Cezanne Üzerine Anılar – Emile Bernard

Cezanne Üzerine Anılar – Emile Bernard

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2001
Eklenme: Aralık 5th, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 127
Yazar: Emile Bernard

477 Kişi Tarafından Görüldü

Cezanne Üzerine Anılar , Gizemli ressam Cézanne’ın hayatını çok yakından gözlemlemiş olan ve son dönemlerinde ona arkadaşlık edip hayatını yakından gören öğrencisi tarafından yazılmış bir ressamın biyografisi.

 

Hiçbir zaman onu unutmamış ve kendini uzakta olsa da takip etmiştir. Hayatının bir döneminde ressamın yaşadığı Aix en provance’a gelerek onunla tekrar görüşme şansı yakalar. Cézanne üzerine görüşlerini ve bilinmeyenleri bu kitapta toplar

 

“Tann-baba” (Le bon dieu) tanımını, Cézanne için Matisse söylemiş. Matisse kuşağından başka sanatçıların da bu tanıma katıldıklarını ve Cézanne’in kişiliğinde öncü bir ressam kimliği bulduklarını biliyoruz.

 

İzlenimciliği bir tür ön-modernize olarak değerlendirirsek, resim sanatındaki kökten değişimin tek başına öncüsüdür Cézanne.

 

Doğa resminin salt gözlemcilikle sınırlı olmayan, kavramsal değerlere büyük pay ayıran gelişimini, bu devrimci ressama borçludur Batı sanatı. Etkisinin, kendinden sonra gelen hemen bütün sanatçılar üstünde duyumsanır olması ve çağdaş modern akımlara, eğilimlere özendirici bir işlev taşıması, Cézanne’i, sanatta bir dünya yurttaşı yapacak evrensellik düzeyine yükseltmiştir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.