Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley

Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Haziran 2013
Eklenme: Ağustos 26th, 2018
Dil: Türkce
Sayfa: 266
Yazar: Aldous Huxley

1.961 Kişi Tarafından Görüldü

“Cesur Yeni Dünya” bizi “Ford’dan sonra 632 yılına” götürür. Bu dünyanın cesur insanları kapısında “Cemaat, Özdeşlik, İstikrar” yazan Londra Merkez Kuluçka ve Şartlandırma Merkezi’nde üretilirler. Kadınların döllenmesi yasak ve ayıp olduğu için, “annelik’ ve ‘babalık’ pornografik birer kavram olarak görülür Toplumsal istikrarın temel güvencesi olan şartlandırma hipnopedya uykuda eğitim ile sağlanır. Hipnopedya sayesinde herkes mutludur; herkes çalışır ve herkes eğlenir. “Herkes herkes içindir.”

“Cesur Yeni Dünya”nın önemi yalnızca ardılları için bir standart oluşturması ve karamsar bir gelecek tasarımının güçlü betimlemesiyle değil, aynı zamanda ‘birey yok edilse de süren macerasının’ sağlam bir üslupta anlatılmasıyla da ilgili. Huxley, yapıtını ütopa geleneğinin kuru anlatımının dışına çıkarıp ‘iyi edebiyat’ kategorisine yükseltiyor.

Orijinal adı Brave New World olan Cesur Yeni Dünya ilk olarak 1932’de yayınlandı. Kitap, Shakespeare’in Fırtına eserinde geçen bir konuşmadan ismini almaktadır. Sheakespeare’in zamanında “brave” kelimesi “güzel” anlamına geliyordu, yani asıl manası “Güzel Yeni Dünya” dır. Romanın kurgusu Londra’da 26. yüzyılda geçmektedir.

Yoksulluk savaş gibi olgular kalkmıştır buna karşın aile kavramı felsefe sanat kavramlar da kalkmıştır. Soma adı verilen uyuşturucu sayesinde herkes istediği zaman mutlu olabilmektedir.

Ayrıca eski geleneklerin hüküm sürdüğü yeni dünyadan tellerle ayrılmış “Ayrıbölge” denilen yer de vardır. Burada Tek eşlilik, aile kavramı, batıl inançlar, tanrı inanışı bizdeki gibidir.

Edebiyat dünyasında kara dörtleme olarak bilinen eserlerden biridir. (1984, Fahrenheit 451, Cesur Yeni Dünya ve Biz)

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.