Cadı - Hüseyin Rahmi Gürpınar - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Cadı – Hüseyin Rahmi Gürpınar

Cadı – Hüseyin Rahmi Gürpınar

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Ekim 2017
Eklenme: Temmuz 19th, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 224
Yazar: Hüseyin Rahmi Gürpınar

1.581 Kişi Tarafından Görüldü

Büyük halk romancısının eserlerindeki konular ve kişiler her zaman canlı ve taptaze kalmıştır. Ancak, aradan geçen uzun yıllar içinde, dil bakımından, bugünkü kuşakların kolayca anlayamayacağı duruma gelmişti.

Sayısı elliyi aşan bu romanları seri halinde yeniden yayınlamayı kararlaştırdığımız zaman, bu eserleri, yetkili kalem sahiplerin . bugünün diline aktartmayı da öngördük.

Bu sadeleştirme işinde «Kendisi sağ olsaydı, bugün nasıl yazardı?» düşüncesi, ölçü olarak kullanılmıştır. Mustafa Nihat Özön, Tahir Nejat Gencan ve Zahir Güvemli’den meydana gelen bir kurul bu işi üzerine almış bulunuyor.


CADI, ilk defa 1912 yılında yayınlanmıştı. Tahir Nejat Gencan eliyle bugünün diline aktarılmıştır.

Hüseyin Rahmi romanlarının temel mesele ve konularından birisi olan kadınlar ve evlilik, dolayısıyla İstanbul’un sosyal hayatı, bu kez metafizik bir cinayet vasıtasıyla karşımıza çıkıyor.

Naşit Nefi Efendi ile evlenmeye mecbur bırakılan Fikriye Hanım, Rumelihisarı’ndaki bir yalıda oldukça tuhaf, garip ve bulmacalı bir cinayetler dizisinin ortasında kalır. Bir “cadı”, bu evliliği ve hayatı zehir etmeye yeter…

Cadı romanından sonra devrin kültür hayatında, bu romanın kalitesi ve Hüseyin Rahmi romancılığı üzerinden bir tartışma başlar. “Sanat için sanat” ile “toplum/avam için sanat” ekseninde yürütülen bu tartışma Cadı Çarpıyor adı altında Hüseyin Rahmi tarafından kitaplaştırılmıştır.

Cadı Çarpıyor, 1. Dünya Savaşı öncesi edebiyat tartışmalarını izlemek için önemli bir kaynak… 

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.