Bir Sürgün (Bütün Eserleri 5) - Yakup Kadri Karaosmanoğlu - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Bir Sürgün (Bütün Eserleri 5) – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Bir Sürgün (Bütün Eserleri 5) – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Şubat 2016
Eklenme: Ocak 17th, 2024
Dil: Türkçe
Sayfa: 325
Yazar: Yakup Kadri Karaosmanoğlu

2.283 Kişi Tarafından Görüldü

Genç bir doktorun Abdülhamid devrinde Paris’e kaçışı, aşk yüzünden hastalanması, gurbette geçen yoksul hayatı. Ve bu hayat çevresinde Jön Türkler’in sürgündeki ilişkileri, II.Abdülhamid istibdatına karşı yürütülen muhalefet, iç çekişmeler, çıkar çatışmaları, bölünmeler vb. anlatılır.

Otobiyografik özellikler taşıyan bu roman, bir anlamda Paris’e ve Parisliye bir hicviye niteliğini de barındırır.

Kısa Özeti

Doktor Hikmet, İzmir’e sürgün edilmiş bir doktordur. Çok fazla kitap okuyan kültürlü bir şahıstır.

Doktor Hikmet çok okuyup gitmediği birçok yer hakkında bilgi sahibi olmasına rağmen bir türlü seyahate çıkamamakta, kendisini bir tutuklu gibi hissetmektedir. Ancak cesaretini bir gün toplamış ve bir vapura binmiştir.

Vapura biletsiz binen Doktor Hikmet hakkında herkes bir şeyler söyler. Kimisi onun Jöntürk olduğunu da iddia eder. Vapur içerisinde Batı Doğu tartışması çıkar. Vapur Paris Limanı’na varır.

Burada Doktor Hikmet, 10 yıldır Paris’te yaşayan Ragıp Bey ile tanışır. Ragıp Bey onun gönüllü rehberi ve yardımcısı olur. Ama Doktor Hikmet, yazılardan okuduğu Paris ile yaşadıkları arasında farklar olduğunu görür ve memleketini özler.

Dr. Hikmet burada Fransız kızı Arlette’ye âşık olur. Ancak kendi de verem olur. Babasından gelen para da kesilince iyice yoksulluğa düşer. Arlette’nin de sebepsiz gidişi kendini büsbütün yıkar ve Paris’te ölür. Cesedi genel mezarlığa gömülür.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.