Atatürk Muhaliflerinden Portreler 1 - Yalçın Toker - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Atatürk Muhaliflerinden Portreler 1 – Yalçın Toker

Atatürk Muhaliflerinden Portreler 1 – Yalçın Toker

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2011
Eklenme: Ağustos 10th, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 256
Yazar: Yalçın Toker

1.342 Kişi Tarafından Görüldü

Ele aldığım bu konuya isabetle girişebilmem için, Milli Mücadele öncesindeki Osmanlı dönemi olaylarını kısaca satır başları halinde hatırlayıp okuyucuya da hatırlatmakta yarar görmekteyim…

Bu hatırlama sırasında, öyle fazla uzaklara gitmeye, tarihimizin derinliklerine dalmaya falan da gerek bulunmamaktadır. Osmanlı Devleti’nin yıkılışıyla sonuçlanan 1. Dünya Savaşı ve öncesideki son 30-40 yılı anımdamamız yeterli olacaktır.

1877-78 Osmanlı Rus Savaşı: Adına “93 Harbi” dediğimiz bu savaş, Türk milletine, etkileri kolaylıkla onarılmayacak olan en felaketli iki yılını yaşattı.

Kafkaslar’dan ve Balkanlar’dan inerek vatanımıza saldıran rus Orduları, Trakya ve Balkanlardaki evladı fatihan yadigarı toprakalrımıza çiğneye çiğneye, yaka yıka ilerlediler. Batıda Filibe, Edirne diye diye önlerine çıkan şehirlerimizi işgal ederek geldiler ve İstanbul’da Ayestefanos’ta durdular.

Ve… 23 Nisan 1920 tarihinde Büyük Millet Meclisi Ankara’da toplandı.

Böylece ben de, asıl konuma geçebilmek için yaptığım bu girişi tamamlamış oldum.

“Biz buraya kaçmağa değil, savaşmaya geldik!” diye bağırdı. Korkuya kapılmış olan milletvekillerine moral vermeye çalıştı. Sonunda da Ankara başkentimiz olarak kaldı. Demek ki, iyi Kürt de vardır, kötü Kürt de.. Kötüler yüzünden tüm Kürtleri kötü, hâin diye damgalayanlarız..

Benim bu düşünce tarzım, milletler için olduğu gibi şahıslar hakkında da değişmez, Atatürk muhalifleri konusunda da değişmeyecektir. Bu muhalif kişilerden her birinin kötü sözlerini, kötü yanlarını ortaya çıkarırken, hizmetlerini ve iyi hareketlerini de gözler önüne sermekten geri durmayacağım.

Şu noktaya da işaret etmeliyim; Atatürk’ün Açık ve Gizli Celse Meclis Konuşmalarını okuyan bazı okuyucularım diyorlardı ki, “Atatürk’ün bu konuşmalarını veriyorsunuz ama, Atatürk’ün o sözleri kime karşı söylediği pek anlaşılmıyor..”İşte elinizdeki bu çalışmam bu gibi sorulara da cevap teşkil edecektir.

Atatürk’ün o konuşmalarında da tarih var, bu kitaptaki muhaliflerin konuşmalarında da .. Aynı tarihli konuşmaları yan yana getirerek, muhalif Atatürk’e ne demiş, Atatürk onlara ne cevap vermiş bulmak mümkün olacaktır.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.