Analitik Psikoloji Sözlüğü - Carl Gustav Jung - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Analitik Psikoloji Sözlüğü – Carl Gustav Jung

Analitik Psikoloji Sözlüğü – Carl Gustav Jung

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2016
Eklenme: Şubat 20th, 2022
Dil: Türkiye
Sayfa: 91
Yazar: Carl Gustav Jung

494 Kişi Tarafından Görüldü

Özellikle psikolojiyi konu edinen eserlerde kullanılan kavramlar ve tanımlar için çok temkinli davranılmadığını öğrenecek kadar yeterli deneyim edindim: Zira psikoloji alanından başka hiçbir yerde çok sık yanlış anlaşılmaya ısrarla yol açan bu kadar büyük anlam farkı yok.

Araştırmacı, kavramlara en azından biraz sabitlik ve kesinlik getirmeye çalışmalıdır; bunu en iyi şekilde kullandığı kavramların anlamını tartışarak yapar, öyle ki herkes bunlarla onun ne demek istediğini anlayabilecek duruma gelsin. Bu ihtiyacı karşılamak için belli başlı psikolojik kavramlarımı alfabetik sırayla tartışmayı öneriyorum ve okurun kuşku duyduğu takdirde bu yorumlara başvurmasını istiyorum.

Yazar Hakkında

Carl Gustav Jung, 26 Temmuz 1875’te İsviçre’de doğdu. Başlangıçta arkeoloji okumak için yola çıktı, ancak tıbba geçti ve 1902’de Basel Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Basel’de psikiyatri uygulamaya başladı. modern psikologlar ve psikiyatristler. Jung, Sigmund Freud ile ilk kez 1907’de en önde gelen yardımcısı ve öğrencisi olduğunda tanıştı. Bu kopuş, Freud’un libido ve bilinçdışı teorilerini takip etmeyen Jung’un Bilinçdışının Psikolojisi’nin (1912) yayınlanmasıyla geldi.

Jung sonunda Freud’un psikanaliz sistemini kendi “analitik psikolojisi” için reddetti. Bu, çocukluktan gelen çatışmalardan ziyade mevcut çatışmalara vurgu yapar; Jung’un “kolektif bilinçdışı” dediği şeyden kaynaklanan çatışmayı da hesaba katar. bireysel gelişimi belirleyen evrimsel ve kültürel faktörler. Jung, çağrışım kelime testini icat etti ve karmaşık kelimesini psikolojiye kattı ve önce “içe dönük” ve “dışa dönük” türlerini tanımladı.

Geçmişte ve günümüzde insan ruhuna olan ilgisi onu mitoloji, simya, doğu dinleri ve felsefeleri ve geleneksel halkları incelemeye yöneltti. Daha sonra parapsikoloji ve okült ile ilgilenmeye başladı. Tanımlanamayan uçan cisimlerin (UFO’lar) modern insanların kaygılarının psikolojik bir yansıması olabileceğini düşündü. Sözcük Derneği Çalışmaları, Uçan Daireler: Göklerde Görülen Şeylerin Modern Efsanesi ve Psikoloji ve Simya dahil olmak üzere birçok kitap yazdı.

Kısa bir hastalıktan sonra 6 Haziran 1961’de öldü. Jung, çağrışım kelime testini icat etti ve karmaşık kelimesini psikolojiye kattı ve önce “içe dönük” ve “dışa dönük” türlerini tanımladı. Geçmişte ve günümüzde insan ruhuna olan ilgisi onu mitoloji, simya, doğu dinleri ve felsefeleri ve geleneksel halkları incelemeye yöneltti. Daha sonra parapsikoloji ve okült ile ilgilenmeye başladı.

Tanımlanamayan uçan cisimlerin (UFO’lar) modern insanların kaygılarının psikolojik bir yansıması olabileceğini düşündü. Sözcük Derneği Çalışmaları, Uçan Daireler: Göklerde Görülen Şeylerin Modern Efsanesi ve Psikoloji ve Simya dahil olmak üzere birçok kitap yazdı.

Kısa bir hastalıktan sonra 6 Haziran 1961’de öldü.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.