Ah Mine'l-Aşk - İskender Pala - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Ah Mine’l-Aşk – İskender Pala

Ah Mine’l-Aşk – İskender Pala

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2016
Eklenme: Ocak 17th, 2024
Dil: Türkçe
Sayfa: 367
Yazar: İskender Pala

2.972 Kişi Tarafından Görüldü

Kitap Özeti,

Ah Mine’l-Aşk kitabında Osmanlı divan şiirlerini konu edinmiştir. Osmanlı döneminde felsefesi, musikisi, dili, mimarisi gibi konuları tam anlamıyla sosyal ve beşeri hayatını yansıtan şiirlerden bahsedilmiştir. Yazar bu eserinde günümüzde bu şiirlerin bol sembolik olmasından ve dilinin ağır olmasından kaynaklı olarak ön yargıyla yaklaşan toplumu eleştirmiş ve bu ön yargılarından kurtulabilmeleri için neler yapmaları gerektiğini anlatmıştır.

Ah Mine’l-Aşk adlı eserde, medeniyetler sistematik olarak ilerlerken bir önceki dönemden yararlandığını ve yine bir önceki dönemin eleştirisinden faydalanarak ilerlediğinden bahsetmiştir. Bu noktada şiirlerin yok sayılması, Osmanlı döneminin tüm hayatını, sahip olduklarını, yaşantılarını yok saymaktan onları aforizma etmekten başka işe yaramadığından bahsetmiştir.
Osmanlı şiirinin ve şairlerinin belirli kategorilere ayrıldığından bahsedilmiştir. Örneğin halk edebiyatı, divan edebiyatı olarak ayrılmışlardır. Bu ayrımı cumhuriyet dönemi sanatçıları yapmıştır. Oysaki divan edebiyatı döneminde yaşamış sanatçılara sorulduğunda onlar sadece kendilerini şair olarak nitelendirildiklerinden bahsetmiştir. Bu şairler birbirlerinin yüklendikleri misyonları değiştire biliyorlardır. İki kısma ayrılmışlardır. Bunlardan ilki yüksek bir kültür ile şiir yazanlar ikincisi ise sadece şairane bir ruha sahip oldukları için şiir yazanlardır. Şairane bir ruha sahip olanlar sadece eğitimden uzak kişilerdi. Bu kişilerin eserleri zamanla yok olma eğilimine girmiştir. Bunun nedeni Ah Mine’l-Aşk eserinde şu şekilde açıklanmıştır. Bu kişiler sadece duyuş ve hissedişleri ile şiirlerini kaleme aldıkları ve herhangi bir ölçüye ayak uydurmadıkları için zamanın süzgecinden akıp gitmişlerdir.

“Bu kitabı okumak veya anlamak kolay değil. İlk İskender Pala kitabınız bu olmamalı. Divan edebiyatında aşk anlatımı bu kitapta.”

Ayrıca Sitemiz Üzerinden İki Dirhem Bir Çekirdek – İskender Pala Kitabına da Ulaşabilirsiniz.

Pdf Roman Oku, Şiir E-Kitap, Pdf Kitap

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.