Ah!.. Bir Mezun Olsam... - Abdülkerim Dinç - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Ah!.. Bir Mezun Olsam… – Abdülkerim Dinç

Ah!.. Bir Mezun Olsam… – Abdülkerim Dinç

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2017
Eklenme: Ocak 18th, 2024
Dil: Türkiye
Sayfa: 79
Yazar: Abdülkerim Dinç

1.107 Kişi Tarafından Görüldü

RÜSTEM: (Durur. Sırtı tutulmuştur; gerinir. Köpüklü eliyle alnını siler.) Ah ulan ah! Bir de derler ki “bekârlık sultanlıktır!”; siz hiç don yıkayan sultan gördünüz mü?

LEVENT: (Rüstem`in yanına gider.) Canım kardeşim, toprağım, can dostum, gül yüzlü kardeşim….

RÜSTEM: İnayet olsun. Başka kapıya, başka kapıya… Ben kendi kirlilerimi yıkadım da… Hem sonra, politikacıların kirli çamaşırları temizlenir de seninkiler asla!..

ZEKİ: Politikacılar mı? Onlar birbirlerinin kirli çamaşırlarını hem ortaya döker, hem de alıp yıkarlar…

LEVENT: (Aşka gelir, destan söyler gibi kollarını savura savura) Rüstem`im… Zaloğlu Rüstem`im… Sen ki dağları devirmiş; binlerce düşmanı kılıcınla hâk ile yeksân eylemişsin. Sen ki…. Destanların efendisi, dillerin destan ısın… Sen ki şahların şehinşâhısın…. Sen ki….. (birden üslubu değişir; yalvarır gibi) benim iki fanila, bir gömlek, bir pantolonu mu da yıkar mısın? RÜSTEM: Hadi oradan dilenciler şahı… Biraz az ye kendine bir hizmetçi tut.

ZEKİ: Hoşgeldiniz efendim… Safalar getirdiniz…. söze şöyle başlayalım… Türkiye’nin Avrupa birliği yolunda lâle sümbül ekerek; çayır çimen biçerek altı ay bir güz gittiği, yine de bir arpa boyu yol alamadığı günlerde üniversitelerde öğrencilerini, yani bizleri getireceğiz huzurlarınıza…kantinlerde,derslerde,vizelerde,finallerde, fakültenin yollarında, hocaların yumuşak kollarında çileler çektiği günlerde… sizleri yani ki huzzâr-ı kirâmı yurtlarımıza misafir etmek isteriz.

RÜSTEM: (Sahnenin önüne gelir.) Allahını seven bir kardeş, bir abla, bir ana yok mu içinizde?…Şu çamaşırları iki çitileyip kardeşinizi şu çileden kurtaracak… (Bakınır…. Çaresiz yeniden çöker çamaşır leğeninin önüne)
ZEKİ: Buyurunuz efendim…. Görelim ki âyine-i devrân

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.