Afrika Kendine Bırakılmayan Kıta - Sayı 58 (Haziran 2019) - Lacivert Dergi (Dergi) - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Afrika Kendine Bırakılmayan Kıta – Sayı 58  (Haziran 2019) – Lacivert Dergi (Dergi)

Afrika Kendine Bırakılmayan Kıta – Sayı 58 (Haziran 2019) – Lacivert Dergi (Dergi)

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Haziran 2019
Eklenme: Haziran 16th, 2019
Dil: Türkiye
Sayfa: 100
Yazar: Lacivert Dergi

1.222 Kişi Tarafından Görüldü

Haziran 2019 editör yazısı Afrika imajı, “derin siyah bakışlarıyla bizden merhamet dilenen” zayıf çocukların görüntüleriyle yerle yeksan ediliyor artık. Ki bu imaj en çok da Fransızların ve İngilizlerin….

Dünya güçlerinin satranç tahtası olarak Orta Doğu uzun süredir gözler önünde olsa da, küresel güçlerin kıyasıya mücadele alanlarından bir diğeri de Afrika.

Uzun yıllar yer üstü zenginlikleri ve en önemlisi insani gücü suiistimal edilen 30 milyon kilometrekarelik dev kıta bir süredir de yer altı zenginlikleri ve atıl kaynaklarıyla güç odaklarının başını döndürüyor.

Tüm bunlar yaşlı kıtanın insanlarına mutluluk ve refah getirmediği gibi onların dünyadaki algısına da pek katkı sağlamıyor. Afrika neresidir, Afrikalı kimdir, dünyadaki imajı nedir, bu olumsuz algıya yol açan sebepler nelerdir, çok ulusluların ve küresel güçlerin bu kıtaya olan “aşk”ının perde arkasında neler yatıyor ve bizim kara kıta ile nasıl bir bağımız var?

Bunlar ve benzeri birçok sorunun cevabını Afrika denilince ülkemizde akla ilk gelen uzmanlardan olan Prof. Dr. Ahmet Kavas, Lacivert’le paylaştı.

Batı’nın ve kolonyal dönemin etkisiyle “vahşi, gayri medeni, vesayete muhtaç” gibi bir Afrika ve Afrikalı algısı hâkim sanki dünyada. Bu algı sanırım bizde bile etkili..

Hakikaten Afrika neresi?

Afrika dediğiniz çok eski bir isimlendirme değil. Sonuçta Batılılar tarafından 500 yıl öncesine kadar sadece Kuzey Afrika’da Tunus ve çevresi için kullanılan isimlendirmenin tüm kıtaya yaygınlaştırılmasıdır.

Sömürgecilikle birlikte kıtanın tamamı Afrika, orada yaşayanlar da Afrikalı olarak isimlendirilmiş. Bugün Afrikalı denildiğinde, dünya sahra altı Afrika’da kalan 48 ülkede yaşayanları yani siyahi tenlileri anlıyor.

Afrika da bunu kabul etti. Bu kimlik bir milyarın üzerindeki insan kitlesine bir Afrika Birliği düşüncesi oluşturarak bir güç veriyor. Şu an en azından uluslararası toplantılarda Afrikalılık bilinci ve “Biz Afrikalıyız” vurgusu tahmin edilmeyecek kadar öne çıkıyor..

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.