Abşalom Abşalom! - William Faulkner - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Abşalom Abşalom! – William Faulkner

Abşalom Abşalom! – William Faulkner

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2016
Eklenme: Ağustos 12th, 2020
Dil: Türkiye
Sayfa: 164
Yazar: William Faulkner

696 Kişi Tarafından Görüldü

Yazar Romanları, doğup büyüdüğü güneyin efsanesinden esin alır. Bu yüzden iç savaş, zenci sorunu gibi konuları sık sık işlemiştir. Ailesinin onur, beyazların sosyal konumu, tarihi kahramanlıklar gibi konulara yaklaşımı da Faulkner’a yapıtları için malzeme oluşturmuştur.

Ülkemizde “Ses ve Öfke”, “Döşeğimde Ölürken”, “Kutsal Sığınak”, “O Ağustos Güneşi”, “Ayı” gibi kitaplarıyla tanınan yazarın en önemli romanlarından biri olan “Abşalom, Abşalom!”, Faulkner’ın yarı kurgusal bölgesi Yoknapatawpha’da geçen “Abşalom, Abşalom!”, Thomas Sutpen’in ve sonunda kendi oğulları tarafından mahvedilen planının 1830’larda, Missisippi’de bir hanedanı ağır ağır sürdürmek hikâyesi üzerine kurulu.

“Kitab-ı Mukaddes”ten Güney’in efsanesine, oradan da modern dünyanın karmaşasına uzanan roman, farklı anlatıcılar aynı olayları üst üste anlattıkları için tekrarlar üzerine kuruluymuş sanısı yaratır; aslında okuyucudan doğrunun eksik anlatımlarından geçerek, doğruyu daha derin bir biçimde kavraması beklenmektedir.

Keskin bir toplum gözlemcisi olan Faulkner, ilk bakışta yapıtlarının yapılarını okurdan gizlemeye çalışır gözükse de, aslında kitaplarında tüm ipuçlarını vermiştir. Diğer Faulkner romanlarında olduğu gibi “Abşalom, Abşalom”da da tekrarlar ve geri dönüşler sık sık kullanılır: Sutpen ailesinin öyküsü, önce Miss Rosa tarafından Quentin Compson’a anlatıldığı sıra, Quentin Compson’ın bilinci yoluyla bize parça parça sunulur.

Quentin aynı öykünün öteki episodlarını da babasından dinler; daha sonra da Quentin, Shreve’e anlatmaya çalışır; en sonunda her ikisi de Sutpen öyküsünün bilinmeyen parçalarını kendi hayallerinde canlandırırlar ve okuyucu da o anda onlarla işbirliği yapar.

Faulkner, doğrunun tek yanlı olarak kavranabileceği üzerindeki şüphesini böylece dolaylı olarak açıklamış olduğuna göre, okuyucuyu da aynı eylem örneklerini ayrı ayrı görüş açısından incelemeye zorlarken, tipleri bir sanatçı ustalığıyla canlı olarak sunmaktan başka bir şey yapmak niyetinde değildir.

İlişiğindeki Yoknapatawpha haritasıyla güneye, alın yazısına ve Faulkner’a bir yolculuk bileti…

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.